Kruhové křižovatky jsou v našem regionu většinou v majetku samotných měst. Ta se o ně nejen starají, ale mnohde i chtějí, aby vypovídaly něco o samotném městě.

Například v Sokolově zamýšlí ozdobit hned čtyři kruhové objezdy. Výtvory by měly symbolizovat město jako takové.

„Vytipovali jsme si čtyři kruhové objezdy v Sokolově a chceme každoročně alespoň jeden z nich takzvaně napasovat do města. Symboly na nich by měly něco vypovídat o městě,“ potvrdil starosta Sokolova Jan Picka. Uprostřed kruhových křižovatek by tak podle vedení radnice měly být symboly hornictví, jako svatá Barbora či například důlní vozík, jako mají v nedalekém Chodově. Dále by neměl chybět symbol Sokolova, jímž je sokol. Ten by se líbil městu ve 3D provedení. A u kruhové křižovatky v centru města u městského úřadu by mohl prý vyrůst nějaký vodní prvek. Jako jediný ze čtyř kruhových objezdů, které chce město ozdobit, má totiž pod sebou přívod vody.

„Oslovíme malíře, architekty s tím, aby nám vypracovali několik variant, jak by to mělo vypadat. Nějaké návrhy sokolů už zde máme, ale moc se nám nelíbily,“ řekl Picka. Poté by město vyzvalo někoho, aby návrh vyrobil. Převládá názor, že by prvky neměly být ze dřeva. Je sice nejlevnější, ale má oproti kamenu či žule mnohem menší životnost.

Ilustrační foto.
Školy jsou pod dohledem, střeží je i kamery

Dalšími křižovatkami jsou ty za gymnáziem, u polikliniky a nahoře nad Kauflandem u příjezdu do města. Na jeden kruhový objezd má město připraveny zhruba 2 miliony korun.

V Karlových Varech je několik kruhových objezdů již vyzdobeno. „Máme tady dřevěné kozy i chameleona. Kruhový objezd u Kauflandu je zdoben vyskládanými kusy obrovských kamenů, které v létě zdobí i květiny,“ řekl mluvčí magistrátu Jan Kopál. Do budoucna momentálně žádná nová výzdoba v podobě soch nebo vodotrysků není. „Vnitřek kruháčů každým rokem zdobíme květinami a keříky. To můžeme dělat prakticky u všech. Každopádně o nějaké větší výzdobě nemůžeme přemýšlet všude, jelikož ta je možná pouze u takových kruhových objezdů, kde není zapotřebí rozhled na protilehlou stranu objezdu,“ dodal Miroslav Kučera, ředitel Správy lázeňských parků, které se kromě jiného starají právě o vnitřky kruhových objezdů.

Nejozdobnějším kruhovým objezdem v Chebu je ten v Májové ulici. Zdobí ho čtyři velká dřevěná písmena, která dohromady tvoří název města Cheb. Jak jsme informovali, kruhový objezd u tzv. Americké školy prochází proměnou. Písmena vytvořil sochař Václav Fiala a každé písmeno je jinak veliké. Nejméně měří písmeno C, a sice 1,7 metru, a nejvyšší je E s výškou 2,5 metru. Ostatní květináče jsou na jaře a v létě zdobeny květinami.

Ilustrační fotografie.
Nezaměstnanost v kraji se drží pod celostátním průměrem

(roc, pet, bur)