O další zajímavé skvosty se rozšířilo sokolovské muzeum techniky, netradičně umístěné ve starém protiatomovém krytu. V červenci to bude rok, co ho zde otevřel nadšený sběratel, renovátor a muzejník Jiří Zubko. Za tu dobu se mu podařilo obohatit expozici historických motocyklů, zvelebit interiér krytu a navíc také sehnat první kousek do sbírkové sekce, která tu zatím chyběla – válečné zbraně.

„V internetové aukci jsem sehnal samopal vzor 58. Střílet nemůže, je znehodnocený. Na to mám i úřední doklad. Pak je tady nově velká tanková patrona. Mám i menší, která je z děla nebo kolového tanku,“ ukázal rozrůstající se sbírku Zubko. „Nyní bych se rád zaměřil na zbraně. Přiznám se, že mě to chytlo. Motorek už tady mám celou řadu. Navíc si s nimi kupujete práci. U zbraní je to jiné. Samopal jsem jednoduše zavěsil a mám z něj radost,“ pousmál se sběratel.

Muzeum je rozdělené do několika sekcí. Návštěvník prochází expozicí a jakoby nahlíží do místností upravených podle stylu a dané doby. Vidět je například kuchyň z konce padesátých let minulého století, ložnice z období kolem roku 1900 či hudební salonek. Svůj prostor tu mají i řemesla – krejčovství, řezbářství, a také zemědělství. „Skloubit práci a muzeum není vůbec jednoduché. Je to ale moje záliba, která mě hodně baví. Žádný byznys z toho dělat nehodlám,“ řekl Zubko.

Při otevření mohli fandové motorismu obdivovat zhruba třicet historických motocyklů. Nyní, téměř po roce, jich tady uvidí už padesát. „Přibyl například model ČZ 175 z roku 1936. Ta má ještě ruční řazení. Je to taková pěkná rarita,“ podotkl muzejník. „Aby se jich sem vešlo co nejvíce, tak jsme je museli zavěsit na řetěz ke stropu,“ doplnil.