Mladí lidé z nejrůznějších koutů světa zamířili opět do Hřeben, aby zde společně rozvíjeli myšlenku evropského dobrovolnictví a pokračovali v započaté práci svých předchůdců. Čeká je zpracování dosaženého poznání, s doplněním o příspěvky odborníků do závěrečného dokumentu mezinárodního projektu International Voluntary Academy Hartenberg. Při tom jim má být hlavní inspirací právě zdejší hrad, který díky neutuchajícímu úsilí dobrovolníků dostává přívětivější podobu.

Letos vůbec poprvé se má parta nadšenců zdržet v Hřebenech celý měsíc. Je jich deset a pocházejí z Polska, Ukrajiny, Německa, Brazílie, Francie a Turecka. „Sjeli se k nám nejen za opravou hradu, ale také za poznáním. Nyní se věnují základním živlům, vodě, zemi, ohni a vzduchu. V podstatě se budou připravovat na to, aby tady mohly vzniknout řešitelské týmy a mohla se nastartovat dobrovolnická akademie, která bude využívat část hradu,“ popsal cíl projektu kastelán Hartenbergu Bedřich Loos.

Výstupy z naplánovaných úkolů se mají týkat oblasti dobrovolnictví či ochrany životního prostředí. Cílem je také vytvoření originální kuchařky. „Objeví se v ní zkušenosti z různých zemí nebo jiných pracovních kempů,“ poznamenal Loos. „Zkrátka úvahy o tom, co všechno dělají lidé ve stravování špatně. A co lze dobrovolně a jednoduše změnit,“ řekl k tématu Zdeněk Drobný, který je s hradem spjatý již od roku 1979.

Jednou ze zahraničních dobrovolnic je Elise Michon z Francie. V České republice je poprvé. „Moc se mi tady líbí, protože je tu zcela jiná energie než u nás v Paříži. Není to zde uspěchané, rušné a máme dostatek času si všechno prožít a prozkoumat,“ pověděla s úsměvem Michon. S Čechy se blíže potkala již dříve, na workcampu poblíž Paříže. Při vykopávkách si tehdy účastníci zpívali různé písničky a učili se říkanky. A právě Elise si nejvíce oblíbila českou básničku Prší, prší.