Kraslice Ještě nedostal ani smlouvu ředitele, a už ve své funkci končí. Řeč je o bývalém místostarostovi Kraslic Lubomíru Zachovi, který se po neúspěchu v komunálních volbách chopil vedení kulturního domu. Město však obecně prospěšnou společnost jen po několika letech ruší, a tím zanikne i místo ředitele.

Oficiálním důvodem likvidace obecně prospěšné společnosti mají být úspory v městském rozpočtu. Podle místostarosty Kraslic Otakara Miky spolyká kulturní dům ročně 1,5 milionu korun z městské kasy, na sebe si nevydělá tolik, kolik se předpokládalo. Mluví se ale i o problémech s účetnictvím. Údajně mají chybět některé doklady, kvůli čemuž nemohla účetní firma provést uzávěrku.

Kulturní dům bude nově spadat pod městskou knihovnu. „Například účetní firmě kulturního domu se platí až sedmdesát tisíc ročně. Teď ho bude spravovat samotná knihovna,“ konstatoval Mika. Podle Lubomíra Zacha se ale zase až tak neušetří. „Částka 1,5 milionu korun, kterou poskytuje město z rozpočtu, stejně pokryje jen provozní náklady objektu a drobné opravy. Na kulturu jsme si museli vydělat doplňkovou činností, například z pronájmu prostor. Obecně nicméně platí, že kultura je prodělečná a musí se dotovat,“ řekl Zach. Zároveň se ohradil proti tvrzení, že by v účetnictví kulturního domu byly nesrovnalosti. „Je pravdou, že některé doklady jsem odevzdal později, ale rozhodně žádné nechybí,“ doplnil.

Paradoxem je, že ředitelskou smlouvu má dostat tento měsíc. Zatímco doteď pobíral za vedení kulturního domu měsíčně čtyři tisíce korun k podpoře v nezaměstnanosti, pracovní smlouva mu nyní nabízí 25 tisíc. Ty by měl pobírat až do konce roku, kdy přestane obecně prospěšná společnost existovat.

Nabízí se otázka, jak bude dál kulturní dům pod hlavičkou knihovny fungovat. „Rozhodně budeme muset přijmout člověka na plný úvazek, který se bude o dění v kulturním domě starat,“ uvedla ředitelka knihovny Jana Obstová. Ta pak jasně řekla, že rozhodně není v silách knihovny, aby sama provozovala tamní restauraci. „Nejlepším řešením bude pronajmout ji. Otázkou je, zda se to povede,“ doplnila. Může se tak klidně stát, že například pořadatelé plesů, jako jsou myslivci, muzikanti nebo policisté, si občerstvení budou muset zajistit sami.