Oznámení o záchraně koně v Přebuzi na Sokolovsku přijali hasiči na tísňovou linku ve středu v deset hodin dopoledne. Zavolala jim majitelka zvířete. "První jednotka hasičů na místě potvrdila, že ve výběhu pro koně došlo pod zvířetem k propadnutí zřejmě starého důlního díla, v propadu byl kůň navíc zasypaný až po krk," uvedl mluvčí hasičů Karlovarského kraje Martin Kasal.

Hasiči na místo povolali posily se speciálním vybavení. Postupně na místě zasahovalo na desítku hasičských jednotek z celého kraje, vyhlášen byl proto III. stupeň poplachu. Hasiči ručně začali vykopávat prostor pro záchranu koně, na místě zasahoval také sací bagr. Práce na stále se sesouvajícím terénu byla dle sdělení velmi nebezpečná pro samotné požárníky. Koně po celou dobu kontrolovala přivolaná veterinářka, hrozil mu takzvaný crush syndrom - na koně obrovským tlakem působilo množství zeminy.

Lidem v Sokolově začaly konečně sloužit podzemní kontejnery
Roky zakonzervované podzemní kontejnery konečně slouží lidem v Sokolově

I přes obrovskou snahu všech zasahujících ale zvíře nepřežilo. "Hasiči dokončili zabezpečení prostoru výkopu a po příjezdu sacího bagru na místo a jeho nasazení se jim podařilo dostat z výkopu veškerou zeminu, která držela koně. Po jeho vytažení z propadu, který byl nakonec zhruba tři metry hluboký, si koně převzala jeho majitelka," doplnil Kasal.

Celý zásah trval pět hodin. 

V průběhu dne to nebyla jediná záchrana koně v Karlovarském kraji. Ještě před výjezdem do Přebuzi zasahovali hasiči v karlovarské části města Rosnice, kde bylo potřeba zvednout koně na nohy ve stáji. S použitím lezecké techniky se v tomto případě podařilo koně zvednout a následně rozchodit.