Před nedávnem jsme na stránkách Deníku informovali o šestimetrové krajtě, kterou našli lesní dělníci mezi kládami na skládce dřeva u Vykmanova. Pokud se potvrdí informace, které se podařilo Deníku získat, nemuselo by to být poslední překvapení tohoto druhu v lesích kolem Ostrova.

„Jsou to sice nepotvrzené zprávy, ale údajně kdosi mezi Dolním Žďárem a Krásným Lesem vypustil celkem šest krajt. Jedna prý dokonce váží až metrák. To není dobrá zpráva pro houbaře,“ sdělil redakci muž, který upozornil na první případ výskytu exotického plaza ve volné přírodě u Vykmanova.

Že v Ostrově je kdosi, kdo obrovské škrtiče chová, potvrdil i majitel obchodu s chovatelskými potřebami a zvířaty. „Někdo mi tady nabízel ke koupi šest krajt. Ale co bych s tak velkými hady dělal? Navíc se mi zdálo, že to byla čórka,“ řekl obchodník.

„V trafice se semele kde co. A tak se i ke mě doneslo, že tady někdo vypustil hady. Člověk, který mi to říkal, dokonce toho kluka obhajoval. Prý přišel o práci, a nedokázal se o hady postarat. Obvolával prý zoologické zahrady, jestli by se krajt někdo neujal, ale nepochodil. Kdo je tím chovatelem ale netuším,“ řekl Deníku ostrovský trafikant Miroslav.

První případ, kdy lesníci našli v úterý 25. května šestimetrového a přibližně 60 kilo vážícího škrtiče mezi dřevem, začali řešit strážníci ostrovské městské policie. Nyní se ovšem o krajty ve volné přírodě začali zabývat i státní policisté. „Od strážníků převezmeme veškerý spisový materiál k případu, a budeme ho nadále vyšetřovat po naší ose,“ potvrdil Martin Filip, vedoucí obvodního oddělení Policie České republiky v Ostrově.

Krajta tmavá může být nebezpečná. Podle ostrovského herpetologa Jiřího Stibora sice hodně záleží na tom, v jakých podmínkách vyrůstala, a jak se k ní majitel choval, nevyloučil ale, že by mohla na člověka zaútočit. „Při útoku by člověk neměl šanci. Krajta by ho přemohla už jenom vlastní vahou,“ řekl Stibor.