Dostihy připomínalo první kolo voleb do Senátu na Karlovarsku. Zatímco první v pořadí Jan Horník (Starostové a Nezávislí s podporou TOP 09) se takřka od počátku, řečeno sportovní terminologií, ujal vedení, o druhé místo, které by jim zaručilo účast v druhém kole voleb, svedli prostřednictvím voličů lítý boj Josef Pavel (ODS) a Jiří Vyvadil (ČSSD).

V konečném součtu v tomto souboji zvítězil o pouhých 91 hlasů (0,27 %) občanskodemokratický kandidát Josef Pavel. Získal 15,32% všech hlasů na Karlovarsku.

„Po pravdě řečeno jsem s druhým kolem senátních voleb ani nepočítal. Na základě kampaně, která se vůči mně rozjela před volbami, jsem věděl, že to nebude jednoduché. Útoky v rámci předvolební kampaně pro mě byly největším zklamáním. O to více mě těší, že voliči nejsou tak snadno zmanipulovatelní, jak by se mohlo zdát. Děkuji všem, kteří nepodlehli tlaku některých mých protikandidátů,“ zhodnotil úspěch v prvním kole voleb současný senátor Jan Horník, který získal v celkovém součtu 22,25% hlasů.

Z letošních senátních voleb si Jan Horník odnesl jedno ponaučení. „Je zapotřebí práci pro region, kterou v Senátu dělám, začít takříkajíc více prodávat. Je mou chybou, že jsem PR podcenil,“ řekl.

Poděkování zaznělo i z úst Josefa Pavla, který přesvědčil 15,32 % voličů. „I když těsný, je to postup do druhého kola. A já děkuji všem, kteří mi ho umožnili,“ vzkázal voličům Josef Pavel.

To, jestli se v nadcházejícím týdnu, který veřejnost dělí od druhého kola senátních voleb, uklidní situace, si netroufá ani jeden z kandidátů odhadnout.

„Záleží na tom, co zváží tým protistrany,“ řekl k tomu Jan Horník.

„Nevedl jsem a nevedu negativní kampaň. Ze strany protikandidátů jsem se ale setkal mnohdy s podpásovkami a nepravdami, což vypovídá o jejich stylu. Když kritizuji, pak jenom věcně a na základě podložených údajů, a ne smyšlenkami,“ doplnil Josef Pavel.

Druhé kolo senátních voleb v okrsku číslo 1, tedy na Karlovarsku, se uskuteční v termínu 22. a 23. října.

POŘADÍ PRVNÍHO KOLA

Volební účast: 39,63%
Postoupili:
Jan Horník (TOP + STAN) 22,25%
Josef Pavel (ODS) 15,32%
Nepostoupili:
Jiří Vyvadil (ČSSD) 15,05%
Jiří Kotek (ALTER + OB) 12,46%
Jaroslav Borka (KSČM) 12,23%
Jaroslav Žák (Doktoři) 5,59%
Jaroslav Rovný (ČSNS) 5,34%
Věra Procházková (Suverenita) 5,21%
Ivan Poustka (Victoria) 4,82%
František Weiss (VV) 1,68%