Konzultační středisko Pedagogické fakulty ZČU Zajišťovat bude celoživotní vzdělávání pro nekvalifikované učitele z Karlovarského kraje. Právě v tomto regionu je situace nejhorší z celé ČR, na základních a středních školách učí mnozí bez potřebné aprobace a řada dokonce i bez vysoké školy. ČTK o projektu řekla děkanka fakulty Jana Coufalová.

„Středisko bude fungovat v prostorách střední pedagogické školy. Od akademického roku 2010/2011 tam zahájíme přípravu nekvalifikovaných učitelek pro první stupeň základní školy,“ uvedla. V Karlovarském kraji je podle ní nejvyšší nekvalifikovanost učitelů v republice.

V dalším roce podle potřeb kraje fakulta zahájí i studium v jiných oborech, například pro učitelství cizích jazyků, informatiky a podobně. „Ze strany Karlovarského kraje je velký zájem o učitele fyziky, matematiky,“ dodala děkanka. Služba by měla fungovat, dokud bude region potřebovat.

Nabídkou plzeňská fakulta reaguje na fakt, že podle zákona se musejí učitelé dovzdělat a ke studiu mají nastoupit nejpozději v roce 2014. Termín se však už jednou posunul, původně byla hranice nástupu rok 2009. „V případě učitelství pro první stupeň je tam takový zájem, že nebudeme pravděpodobně schopni uspokojit všechny hned, proto první ročníky otevřeme v několika po sobě jdoucích letech,“ dodala Coufalová. Na činnost střediska přispěje Karlovarský kraj, od příštího roku by chtěla fakulta získat i evropské zdroje.

Podle mluvčího fakulty Josefa Kepky může být jedním z důvodů vysoké nekvalifikovanosti učitelů na Karlovarsku to, že po roce 1990 odešla řada učitelů za „lepším“ za hranice.

„Může to být ale samozřejmě také horší dostupnost vzdělání,“ uvedl. S nekvalifikovanými učiteli se potýkají hlavně menší města a obce, týká se velkého množství starších učitelů. Podle ředitelů škol je totiž problémem mladší pedagogy s potřebným vzděláním na maloměstech a vesnicích udržet.

Projekt má pomoci i samotné pedagogické fakultě, která se tak připravuje na demografický propad, jenž radikálním snížením studentů postihne za několik let české vysoké školy. „V případě celoživotního vzdělávání jsme připraveni nejen v Karlových Varech, ale také přímo v Plzni oslovit lidi, kteří nejsou zrovna čerstvými absolventy středních škol,“ dodala děkanka.