„Jan Horník vyhrál o několik délek,“ řekl by nejspíše k výsledkům druhého kola voleb do Senátu sportovní komentátor, specialista na dostihy. A měl by pravdu. Dosavadní senátor, kterého do boje nasadilo hnutí Starostové a Nezávislí s podporou TOP 09, totiž ve druhém kole voleb získal 71,75 procenta hlasů. Kandidáta občanských demokratů Josefa Pavla tak pasoval do role takřka nezúčastněného pozorovatele.

„Výsledek je pro mě překvapivý,“ komentoval volby Jan Horník. „Zvláště po mediální masáži, do které jsem se dostal formou placené inzerce od protikandidáta. Obrovským ponaučením pro mě je, že dělat negativní kampaň se nevyplácí. Je lepší poukazovat na úspěchy a říkat, co udělám pro lidi, než kydat na konkurenta špínu, polopravdy a lži,“ doplnil.

„Je to porážka, s tím se nedá nic dělat. Je vidět, že se všechny strany spojily proti ODS. Ale nesu to statečně. Život jde dál a nekončí na senátorském mandátu,“ řekl bezprostředně po zveřejnění výsledků druhého kola senátních voleb Josef Pavel.

„Dobrou zprávou je, že mandát pro Karlovarsko skončil v rukou pravice. Pevně doufám, že Jan Horník bude prosazovat pravicové ideály. Vážím si všech lidí, kteří mě podporovali. A děkuji všem, kteří mi dali svůj hlas,“ doplnil Pavel.

Jan Horník získal 10 179 hlasů, což je o 2 725 hlasů více než v prvním kole senátních voleb. Obálku se jménem Josefa Pavla vhodilo do hlasovacích uren ve druhém kole 4 007 voličů, tedy o 1 128 méně než v kole prvním. Na Karlovarsku přišel rekordně nízký počet voličů – 15,73 procenta.

Staronový senátor Jan Horník slavil poté, co se vrátil z Prahy, svůj úspěch v restauraci pod božídarskou radnicí. „Ještě mi to ani moc nedochází. Neměl jsem čas o tom nějak přemýšlet. Spíš jsem cestou domů dával dohromady čísla lidí, které chci pozvat na oslavu,“ řekl Horník.

Co se politiky týká, dal Jan Horník Josefu Pavlovi za pravdu v jedné věci: „Nikdo o mně neslyšel, nebyl jsem vidět,“ pokyvoval senátor hlavou. „Ale to chci napravit,“ slíbil. Jednou z forem zviditelnění se by mohl být i pravidelný senátorský věstník, který vyšel už před volbami. Má pracovní název Kurýr. Pomoci by Horníkovi měli i lidé, kteří se podíleli na přípravě předvolební kampaně. „Chtěl bych například, aby pro mě na Karlovarsku pracoval Petr Masák. Nevím ale, jestli to nebude kolidovat s jeho postem karlovarského zastupitele,“ nastínil Horník. „Nebude,“ reagoval na jeho slova Masák.

Stejně tak chce Jan Horník více spolupracovat s politickými subjekty ve svém volebním obvodě. „Nemohu říci, že nebudu mluvit třeba se sociálními demokraty. Budu! A více než doposud! Chci nabídnout bezplatnou pomoc samosprávám, kde se nedaří čerpat evropské dotace. V Krušných horách to není až tak moc zapotřebí, ale jsou jiné části regionu, které by mohly jít kupředu díky evropským penězům daleko rychleji. Důležité ovšem je, jak se podaří sestavit po komunálních volbách vedení měst a obcí,“ podotkl senátor.