Pokuta půl milionu korun pro karlovarský magistrát za nestandardní losování v miliardové zakázce na stavbu sportovní haly platí. Potvrdil ji v úterý 19. ledna Krajský soud v Brně, když zamítl žalobu města. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) i soudu město pochybilo, když některé zájemce o zakázku losovalo při prvotním výběru výrazně delší dobu než jiné. Proti rozsudku soudu může město ještě podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Jestli lázně stížnost podají, o tom bude vedení města rozhodovat teprve poté, až dostane rozsudek v písemné podobě, uvedl v úterý mluvčí magistrátu Jan Kopál. Podle něho se chtějí radní podrobně seznámit s tím, co vlastně soudu na losování vadilo. „V případě kasační stížnosti by se jednalo spíše o princip, protože město finanční škodu v tomto případě neutrpělo. Odpovědnost za provedení losování nesl jiný subjekt, a ten i pokutu městu uhradil,“ poznamenal mluvčí magistrátu.

Pokutu magistrát dostal na podzim 2007, poté ji potvrdil předseda úřadu Martin Pecina. Karlovy Vary ji zaplatily, peníze ale vzápětí dostaly nazpět od společnosti, která losování organizovala. Karlovy Vary i přesto chtěly rozhodnutí antimonopolního úřadu u soudu zrušit. Uložená pokuta byla jednou z nejvyšších, kterou obce a města od ÚOHS dostaly.

Losováním chtěl magistrát v dubnu před čtyřmi lety omezit počet zájemců na pět, ty pak oslovil. Tento postup je za jistých podmínek možný. Klíčovým důkazem ve sporu je více než dvanáctiminutový videozáznam z losování k zakázce, který dnes právní zástupce Karlových Varů Vladimír Tögel nechal promítnout v soudní síni. Snímek ukazuje, že organizátor soutěže vybral první tři firmy během několika sekund, zatímco čtvrtý a pátý lístek vytáhl losující muž vždy až zhruba po půl minutě. Těchto pět vylosovaných firem pak město oslovilo.

Losující muž zdržení u čtvrtého a pátého lístku po losování komentoval tak, že lístky byly slepené, a nemohl je proto v osudí oddělit. Kvůli tomu také s nádobou i zatřepal. Všemu přihlížela notářka, kterou mužovo počínání rozesmálo. Přesto pak regulérnost losování potvrdila.

Podle soudce Petra Šebka je ze záznamu zcela zřejmě porušení zásady transparentnosti zadávacího řízení, a to právě s ohledem na dobu losování u čtvrtého a pátého zájemce. „Tato doba je natolik dlouhá, že vyvolává dojem, že již nejde o losování, ale spíše o vyhledávání konkrétních lístků,“ uvedl Šebek v odůvodnění rozsudku. Vary tak měly zajistit, aby losování každého lístku trvalo přiměřenou dobu, tedy několik sekund. „Pokud je doba delší než půl minuty…nelze takové losování označit na transparentní, ale za nečitelné a nepřehledné,“ míní.

Tögl s dnešním rozsudkem nesouhlasí. „Samotný akt délky losování, tedy držení ruky v nádobě, nemá nic společného s porušením zásady transparentnosti a s otázkou nahodilého výběru a losování zájemce v osudí,“ řekl po jednání novinářům.

Zkrácený videozáznam „karlovarské losovačky“ halu a magistrát města „proslavil“. Například na webovém portálu youtube.com jej vidělo přes 90.000 lidí. Pozornost mu věnoval i Jan Kraus ve svém pořadu Uvolněte se, prosím.

Pokuta 500.000 Kč je jedna z nejvyšších, jakou antimonopolní úřad vyměřil městům a obcím. Dosud nejvyšší sankci tři miliony korun uložil Zlínu za dlouhodobé a záměrné obcházení zákona v mnoha zakázkách. Tuto pokutu ale loni na podzim zrušil Nejvyšší správní soud a kauzou se bude znovu zabývat krajský soud v Brně.

Halu nakonec postavilo sdružení firem Syner, Baustav a Metrostav, otevřena byla loni v červnu. Od počátku stavbu provázely spory. Opozice se domnívá, že jde o nezodpovědně vyhozené peníze, které zabrzdí rozvoj města. Multifunkční aréna byla otevřena loni v červnu. Patří k největším investičním akcím města v jeho novodobé historii, stála jej více než miliardu korun. Nyní je domácím stadionem extraligových hokejistů HC Energie a odehrává se v ní řada kulturních a společenských akcí.

(čtk)

Co na to říká karlovarský magistrát?

„Rozhodnutí soudu respektujeme. Nyní zvažujeme kasační stížnost. O té rozhodneme, až rozsudek obdržíme písemně. Pokutu už jsme zaplatili, ovšem ne z městských peněz. Sankce jsme ve smlouvě přenesli na toho, kdo losoval. S antimonopolním úřadem jsme vedli spor o to, zda pokuta, kterou nám udělil, byla adekvátní,“ uvedl Petr Keřka (ODS), náměstek primátora.

Keřka stále odmítá jakékoliv porušení zákona. Losováním chtěl magistrát před čtyřmi lety omezit počet zájemců, kteří by zakázku na halu získali, na pět, a celou transakci město natočilo na video. Organizátor soutěže na něm vybral první tři firmy během několika sekund, zatímco čtvrtý a pátý lístek vytáhl losující muž z firmy Stoneblock, kterou losováním pověřila firma Stormen, až zhruba po půl minutě. Zdržení u čtvrtého a pátého lístku vysvětlovala firma tím, že byly slepené.

Náměstek Petr Keřka je stále přesvědčen o tom, že video o losovačce, které se dostalo na veřejnost, bylo zmanipulované. „Rozhodně jeho předtočení. My jsme chtěli být transparentní a to se nám vymstilo. Připouštím, že losování už nikdy natáčet nebudeme,“ uvedl Keřka.

Opoziční zastupitel Kotek: Věřím, že se věci dají rychle do pohybu

Opačného názor je karlovarský opoziční zastupitel Jiří Kotek, který video o legendární losovačce zveřejnil. „Dnešní rozhodnutí soudu jen podtrhuje výšku arogantního sebevědomí našich koaličních představitelů. Bohužel, doposud žádné rozhodnutí, ani veřejný odsudek jim z hlavy nevyhnal, že nemají náš společný majetek plundrovat. Ale věřím, že jednou, až z policie a ze státního zastupitelství odejdou současní loajální vedoucí směny, dají se věci rychle do pohybu,“ uvedl Kotek.

(iva)