Národní referenční laboratoř potvrdila nákazu virem H1N1 u ženy, která ve čtvrtek zemřela v Karlovarské krajské nemocnici. „Ano, to bylo potvrzeno,“ uvedla Marie Otavová, vedoucí oddělení respiračních infekcí. Žana měla podle ošetřujícího lékaře Roberta Jandy postižení plic, srdce a ledvin. „Byla to těžce nemocná žena,“ zdůraznil lékař.

Stav druhého pacienta v karlovarské nemocnici, u něhož byla také diagnostikována prasečí chřipka, je podle Jandy vážný, ale stabilizovaný. „Je mimo přímé ohrožení života, ale má těžké selhání funkce plic. V dýchání mu pomáhá ventilační přístroj a je mu podáván lék tamiflu,“ vysvětli. Podle něj se na rozdíl od zemřelé nejedná o chroniky nemocného pacienta. „Není ale zcela zdráv,“ řekl Janda.

Podle Jandy a Mileny Pěčkové, ústavní hygieničky karlovarské nemocnice, byli oba pacienti přijati do nemocnice ve vážném stavu. Žádného dalšího nemocného s příznaky prasečí chřipky nemocnice neeviduje.

Platí zákaz návštěv. Personál vystavený riziku nákazy je vybaven ochrannými pomůckami

V důsledku viru H1N1 jsou zákázány návštěvy na oddělení ARO a na jednotce intenzivní péče. „Zdravotní personál a všichni pracovníci nemocnice, kteří jsou vystaveni riziku nákazy, jsou vybaveni ochrannými pomůckami, a v pavilonu zavedena přísná hygiena. Personál se chová naprosto profesionálně. Pokud by došlo u někoho ke komplikacím, okamžitě bude léčen,“ řekl Robert Janda.

Režim, který nemocnice na ARO zavedla, tedy izolace nemocncných, omezení návštěv a pohyb zdravotníků z oddělení na oddělení, by měl být podle lékařů ochránit podle lékařů pacienta i personál.

Pokud se prasečí chřipkou nakazí více nemocných, pak to bude nemocnice operativně řešit. “Za poslední měsíce se zde léčili pacienti s lehkým průběhem nákazy virem H1N1 a ti byli z nemocnice propuštěni během krátké doby. Nedá se říci, že by křivka onemocnění narůstala. Navíc tyto dva případy onemocnění prasečí chřipkou byly velmi těžké,“ dodala Milena Pěčková.

Klinickým vyšetřením prošli také rodinní příslušníci, kteří s infikovanými prasečí chřipkou přišli do styku.