Bouři nevole vyvolal u starostů měst a obcí pozměňovací návrh loterijního zákona. Ten by totiž omezil jejich pravomoci při povolování výherních videoterminálů. Sněmovna jej sice neschválila, ale ani text, který musí projít hlasováním v Senátu, není podle starostů ideální.

„Jsem velmi spokojen, že nedošlo ke změkčení stávajícího zákona. Byl jsem v kontaktu i s poslancem Sukem, protože mě zajímal jeho názor na věc. Osobně bych uvítal ještě tvrdší zákon s větší pravomocí obcí,“ řekl starosta Sokolova Karel Jakobec.

„Zatím nemáme přesné informace, jak by to vlastně mělo fungovat. Jaká bude role obcí, případně ministerstva financí. Jen z informací v tisku vycházet nelze,“ reagoval na dotaz Deníku chebský starosta Jan Svoboda. „Myslím si, že obce jsou kompetentní k tomu, aby si určily, co na svém území mít chtějí a co nikoli. Určitě ale netoužíme po tom, abychom v obcích udělovali licence. A to se nám někdy podsouvá. Ať je provozovatelé klidně mají! Štěstí ale musí zkoušet kdekoli jinde,“ zdůraznil Svoboda.

„Myslím si, že starostové budou s návrhem novely spokojeni,“ uvedl starosta Františkových Lázní Ivo Mlátilík. „Řekl bych, že se o tomto problému konečně začíná přemýšlet. Není přeci možné, aby o našich obcích a městech rozhodovali v Praze. Všichni představitelé obcí musejí mít právo rozhodovat o hazardu. Vždyť jsme už vyřkli mnoho vět o nebezpečí, která na sebe gamblerství nabaluje.“

Podle starosty Mlátilíka by se nemělo hovořit o nějakém podhoubí pro korupci v souvislosti s postojem starostů. „Vždyť jsou každé čtyři roky volby a občané sami mohou rozhodnout o tom, zdali je jejich volený zástupce nezklamal. To úředníci v Praze jsou leckdy na svých postech mnohem déle než první muži a ženy radnic,“ dodal starosta Mlátilík.

Radnice v Kraslicích na Sokolovsku se ještě možností zákazu ve městě nezabývala. Místostarosta Kraslic Lubomír Zach ale připustil, že to přijde na pořad dne, neboť ve městě se špatnou sociální situací heren přibývá. „A to v samém centru města,“ poznamenal Zach. „Určitě se tím budeme zabývat, neboť jejich nárůst může přinést třeba růst kriminality,“ doplnil.

Kolegium primátorů statutárních měst, jehož členem je i primátor Karlových Varů Werner Hauptmann (ODS), důrazně nesouhlasilo s pozměňujícím návrhem novely loterijního zákona. Jeho změna by podle Hauptmanna značně omezila pravomoci obcí a měst regulovat provoz heren a podobných zařízení na jejich území.

Primátor vyjádřil své výhrady písemně poslanci a předsedovi ODS Petru Nečasovi a poslanci za Karlovarský kraj a členu rozpočtového výboru Miloši Paterovi (ODS). „Nikdo z poslanců ODS z rozpočtového výboru se neobrátil na nás, primátory a starosty ODS, s žádostí o stanovisko. Přitom už dlouho bojujeme za zvýšení pravomocí obcí v povolování a regulaci videoterminálů,“ zdůraznil primátor.

Původní znění novely dává podle něj obcím daleko větší pravomoci, aby mohly být účastníky řízení o povolení loterie a mohly je regulovat vyhláškou v čase a místě.

„Podle pozměňovacího návrhu bychom mohli videoterminály buď úplně zakázat nebo nic. Tedy regulace v čase a místě by nebyla možná. Šlo by tedy jen o prohibici nebo úplnou volnost,“ dodal primátor.

(roc, jid, kuč, šma, pep, iva)