Karlovarský kraj zakládá Komunální odpadovou společnost, která se bude zabývat tříděním a zpracováním komunálního odpadu. Zakládajícími členy by měly být, kromě Karlovarského kraje, také města Karlovy Vary, Ostrov, Sokolov, Chodov, Kraslice, Mariánské Lázně, Cheb, Aš, Skalná a Nová Role.

„Základní jmění Komunální odpadové společnosti, a. s., je navrhováno ve výši šesti milionů korun. Počet akcií by měl být rozdělen dle počtu obyvatel jednotlivých obcí Karlovarského kraje. Akcie za ostatní nezakládající obce by držel Karlovarský kraj a následně by je v období dvou let odprodával a ponechal si pouze tříprocentní podíl, tedy 180 akcií,“ vysvětlila Jana Pavlíková, mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje.

Dodala, že v současné době se jednotlivá zakládající města budou těmito materiály zabývat ve svých orgánech, v radách a zastupitelstvech.

Například karlovarští radní posoudí založení Komunální odpadové společnosti na radě v úterý 15. června. „Pokud všechny tyto materiály města schválí, může být akciová společnost založena. Může se tak začít pracovat na přípravě koncesního řízení na službu likvidace odpadu obcí Karlovarského kraje zapojených do systému Komunální odpadové společnosti. Může se ovšem stát, že vznik této akciové společnosti může být odložen až na období po komunálních volbách na podzim 2010,“ doplnila mluvčí.

Materiály k založení Komunální odpadové společnosti, tedy zakladatelská smlouva, smlouva o spolupráci a návrh usnesení pro zakládající města a pro města, jejichž zástupci budou členy orgánů této společnosti, jsou připraveny.

Kde bude umístěna skládka, to zatím není jasné. „Ideální by bylo, kdyby třídící linka Komunální společnosti byla poblíž skládky. Na to ale bude vyhlášeno výběrové řízení. Až poté se o umístění rozhodne,“ dodala mluvčí Pavlíková.