Do opravy mostu z Lužné do Sportovní ulice v Lokti se pustila zdejší radnice. Rekonstrukce takřka okamžitě vyvolala mezi lidmi debatu, jak se mají dostávat na druhou stranu, když most má být uzavřený na dobu čtyř měsíců, a to i pro pěší. Vedení města podle nich prý nepomyslelo na chodce, kterým renovace zkomplikovala všední život.

„Díky opravovanému mostu vzniká jakýsi menší problém, jak se mají maminky s kočárky s dětmi dostat ze Sportovní ulice, kde je jejich počet velmi vysoký, někam na druhou stranu řeky. Například si potřebují nakoupit v samoobsluze v Mírové ulici,“ argumentoval před časem na internetovém diskusním fóru města Vítězslav Adamec. Ten zároveň starostovi doporučil vybudovat provizorní, či trvalý nájezd na obou koncích mostu. „Přestavba mostu je v rámci projektu zlepšení vybavení a infrastruktury amfiteátru, jehož cena je čtyřicet miliónů korun, tudíž nevidím problém v pár desítkách tisíc za nájezd. Také myslím, že na mé návrhy není třeba vypracovávat marketingové studie, stačí, když se vedení města zamyslí a něco vymyslí. Nejlépe co nejdřív,“ míní Adamec.

Na jeho myšlenku radnice okamžitě zareagovala a ve Sportovní ulici postavila bezbariérovou lávku. „Nyní bude následovat instalace dočasného osvětlení, nátěr a další věci,“ uvedl starosta Lokte Jaroslav Hlavsa. „Vybudování provizorního přístupu mělo být součástí stavby mostu. Takové dočasné, dopravně-technické opatření nám totiž umožňuje provést stavbu bez nutnosti dodržet mnohdy těžko splnitelné normy. Bohužel, nikoho to nenapadlo dříve, a viník je tudíž jasný. Omlouvám se tímto všem, kdo jsou závislí na tomto přechodu,“ dodal Hlavsa.

Most by měl být po rekonstrukci znovu otevřený v září letošního roku. Zatím tak veškerá doprava směřuje přes průhon.

Oprava mostu je součástí projektu, na který Loket dostal dotaci z Evropské unie. Zahrnuje investice do infrastruktury přírodního amfiteátru ve výši 47 milionů korun, kde mají vzniknout nové záchody, bufet a šatny. Většinu nákladů uhradí dotace, deset milionů dává ze svého rozpočtu město.

Kristián Šujan, Milan Hloušek