Otazník se vznáší nad čtyřmi školami v kraji. Lidé podepisují petiční archy a bojí se o další budoucnost. Kraj totiž hledá varianty, jak se vypořádat s klesajícím počtem žáků.

Jednou z variant by mohlo být právě zrušení Střední odborné školy a Středního odborného učiliště v Nejdku, Gymnázia a Střední odborné školy v Aši, Gymnázia a Obchodní akademie v Chodově a Střední průmyslové školy Loket.

„Opravdu se o naši školu bojíme. Na petici se nám podepsalo už 6200 lidí. Tak velké číslo jsme ani nečekali. Nyní předáme petici na kraj a budeme se snažit jednat s hejtmanem Novotným,“ řekl Karel Chaloupka, zástupce ředitele školy a zároveň člen petičního výboru.

Celkovou nervozitu potvrdila i Iveta Drobná, místostarostka Nejdku. „Jsme znepokojeni tím, že Karlovarský kraj jedná o nevratných krocích bez zástupců města Nejdku a bez odborné veřejnosti z řad zástupců školy. Do boje o záchranu školy se v našem městě zapojily tři subjekty – škola, město Nejdek a občanské sdružení Jde o Nejdek. Je znepokojena velká část našich spoluobčanů,“ řekla Drobná. „Za město jsme napsali dopis všem krajským zastupitelům, který v nejbližších dnech obdrží, podepsali ho též všichni nově zvolení zastupitelé s tím, že zásadně nesouhlasíme se zrušením SOŠ a SOUv Nejdku,“ dodala.

Zrušení školy by mělo podle ní velké následky. „O práci by přišlo více než čtyřicet kvalifikovaných odborníků. Město by přišlo o část vzdělanější populace. Máme zájem, aby žáci v našem městě studovali, pracovali a zakládali tu rodiny. Škola má pro město zásadní význam - jaká je vzdělanost ve městě, takové město samotné je a bude i v budoucnu,“ dodala Drobná.

Napjatá atmosféra panuje i v Aši, i když zatím nedorazila žádná oficiální informace. Zde například na internetovém hlasování veřejnosti je pro zachování školy drtivá většina lidí. Jak pedagogové, tak rodiče žáků se obávají o osud této instituce. Krajským představitelům zaslali otevřený dopis a vyzvali radního pro oblast školství Vratislava Emlera k osobní návštěvě.

Studenti Střední průmyslové školy Loket zatím žádné petice nepřipravují. „Ani nevíme, že by se naše škola měla rušit. Věřím, že se nic podobného nestane,“ řekl student Marek Dražný ze Starého Sedla. Vedení školy o návrhu kraje zatím nevědělo.

V Chodově jsou také zaskočeni tímto návrhem. „Registruji zájem žáků o studium na naší škole, jejíž žáci mají výsledky v soutěžích i na celostátní úrovni, jejíž absolventi úspěšně studují na vysokých školách a která si buduje image malé bezpečné školy. Vykazujeme jako jedna z mála škol v kraji meziroční nárůst počtu žáků. Věřím, že rozhodnutí zřizovatele nebude tak radikální už s ohledem na potřebu zvyšování vzdělanostní úrovně obyvatel v sokolovském okrese a na spádovou oblast, kterou chodovská střední škola pokrývá,“ sdělila zástupkyně ředitele školy Martina Fenclová z Gymnázia a Obchodní akademie Chodov.

Vedení Karlovarského kraje však zdůraznilo, že variant je několik. „Možností je uzavření škol, utlumení některých škol, nebo lze řešit i přesun mezi školami. Lze také zatím čekat a do ničeho se nepouštět,“ zaznívá od vedení Karlovarského kraje.

Hejtman Josef Novotný podle svých slov zatím školy rušit nechce. „Je to podle mě zatím ukvapený krok. Varianty se musejí vyhodnotit. Navíc dostavba nových budov na školách v Sokolově a Ostrově není hotová. Nespěchejme,“ říká hejtman.

(jah,kš, šma)