Karlovarský pohár v letecké akrobacii je nejdéle nepřetržitě za sebou pořádaný závod tohoto druhu v České republice. Pořádá se tradičně ve třech kategoriích, Sportsman, Intermediate a Advanced.

„Kategorie se od sebe liší jak výkonností strojů, tak hlavně pilotů. Jednotlivé figury mají své bodové ohodnocení podle jejich náročnosti a piloti se je učí zvládat jeden až dva roky. Poté co se jim to podaří, mohou pomýšlet na start ve vyšší kategorii. Při letecké akrobacii se musí pilot naučit nejen perfektně ovládat letadlo v každé situaci a poloze, ale musí si i zvyknout na neustálé změny přetížení,“ uvedl Jiří Duras z Leteckého akrobatického centra Karlovy Vary.

Podle jeho slov se během takového letu musí pilot orientovat v třírozměrném prostoru a aby to neměl vůbec lehké, má k dispozici v prostoru pomyslnou krychli o hraně pouhých tisíc metrů.

Karlovarský pohár v letecké akrobacii oficiálně začíná ve čtvrtek 28. května ve 12:00 hodin na letišti Toužim. Pak, po nezbytných předletových informacích a losování pořadí, započne soutěž létáním povinných sestav.

„V zájmu urychlení soutěže se budou na obloze střídat závodníci jednotlivých kategorií. Po odlétání povinných sestav potom budou na programu sestavy volné,“ vysvětlil Duras.

Dále následují tajné sestavy všech kategorií. „Jako zpestření a současně rezerva pro případ špatného počasí máme připravenou karlovarskou specialitu nazvanou KVD2, což je vlastně tajná sestava rozdělená do dvou prvků, což umožňuje bezpečně létat i za poměrně nízké oblačnosti,“ dodal Duras.

Ukončení závodu a vyhlášení vítězů bude v sobotu 30. května na Vítkově hoře v Karlových Varech. Závodů se zúčastní kromě našich i piloti z Maďarska, Německa, Slovinska a Rakouska. Na postu rozhodčích bude i mistr světa v letecké akrobacii Petr Jirmus a kromě našich rozhodčích i zástupce z Maďarska.