Příznivci běžeckého lyžování mají spoustu variant, kam za svým oblíbeným sportem vyrazit. Kvalitně upravené trasy jsou například i v okolí Nejdku, Březové, Bublavy, Stříbrné nebo Přebuzi, kde je oblíbená Krušnohorská magistrála.

„Rádi bychom pozvali na dvoukilometrový běžecký okruh na Žižkově vrchu, který již řada běžkařů objevila. I při značně nepříznivém počasí jsou tam poměrně slušné sněhové podmínky a dostatek sněhu, vrchol stopy je takřka ve výšce 700 m n.m. Hned na začátku okruhu projíždíme i malé kolečko na rovině pro děti. Stopa je upravována sněžným skútrem pro bruslení i pro klasiku. Navíc určitě každý ocení nádherné panorama krajiny z horní části okruhu,“ říkají sportovci z TJ Jiskra Nejdek, kteří mají běžecké trasy a okruhy v Nejdku na starost.

Podle nich v oblasti Nových Hamrů, Chaloupek a Jelení přibyla od letošní zimy vedle tradičních tras nová trasa od Havraního vrchu k silnici v Rudné, kde se setká z nejdecké strany se stopou od Žižkova vrchu, pokud to dovolí dostatek sněhu a problémy s vodou na lesní cestě. „Tím se umožní například krásný výlet z Perninku na lyžích takřka až na náměstí v Nejdku. Cestou se nabídne kouzelný výhled z tzv. ´Severní louky´ na masiv Paindlu a východním směrem až na Doupovské vrchy,“ doplňují sportovci.

Pro lidi je velkou výhodou, že si mohou běžky užívat i ve všední dny, protože Nejdek je kousek od Karlových Varů i dalších míst.
Na hamerské straně projíždí stopy velmi pravidelně rolba i ve všední dny, jsou tam i lepší sněhové podmínky. Naší snahou je, aby okruh na Žižkově vrchu byl každý den odpoledne v dobrém stavu, trasa z Nejdku do Rudné by měla být upravena pro oba víkendové dny. Samozřejmě v období školních prázdnin chceme mít stopy každý den,“ přislíbili sportovci z TJ Jiskra Nejdek.

Běžkaři míří také do horské Bublavy, kde je láká tamní stopa. Dalším místem je Přebuz. Tam je upravená stopa Krušnohorské magistrály.
Vyznavači běžkování si pak dají už 28. ledna dostaveníčko v horské Stříbrné, kde se koná jubilejní desátý ročník Stříbrné stopy. Ta se pojede ve stopě nad tamním skiareálem Lišák.