Cykloturisté v regionu se mají na co těšit. Dokončují se totiž tři úseky páteřní cyklostezky podél řeky Ohře v Karlovarském kraji. Nově by cyklisté měli využít nových úseků přímo v Sokolově a dále mezi Sokolovem a Královským Poříčím, v Lokti a mezi Kynšperkem nad Ohří a Chocovicemi. Všechny tři úseky budou dokončeny ještě před začátkem hlavní sezony. Celkem budou zmíněné cyklotrasy stát zhruba 133 miliony korun.

V těchto dnech finišují stavaři na průjezdu centrem Sokolova. Směrem na Královské Poříčí je třeba překonat řeku Ohři. Projekt počítá s využitím mostu pro pěší mezi obchodním domem Perla a Nádražní ulicí. Poté již nebude cyklistům nic bránit v jízdě na Poříčí. I zde v těchto dnech panuje čilý ruch. Stavaři uzavřeli silnici a přeměňují ji na stezku pro cyklisty. „Jedná se o více než dva kilometry dlouhý úsek komunikace, přičemž prvních pět set metrů bude tvořit silnice i cyklo– stezka zároveň. Oba směry ale budou odděleny dřevěným zábradlím,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil.

Zakomponovat pruhy pro cyklisty do připravovaných rekonstrukcí městských komunikací, to je hlavním cílem Občanské iniciativy Chceme cyklopruhy v Karlových Varech.

„Iniciativa vznikla na základě toho, že na cyklisty není při opravách a rekonstrukcích ulic v Karlových Varech pamatováno. Přitom se to v největším lázeňském městě České republiky přímo nabízí,“ uvedl Jan Nedvěd z občanské iniciativy. Současný stav cyklostezek v Karlových Varech je podle Občanské iniciativy nevyhovující. „Projel jsem na kole existující stezky ve městě. Občas nad tím zůstává rozum stát. Stezky často vedou odnikud nikam, končí slepě nebo jsou absolutně neudržované, a cyklopruhy jakoby ani neexistovaly. Je opravdu na čase, aby s tím město začalo něco dělat,“ uvedl Daniel Kocum z občanské iniciativy Chceme cyklopruhy ve Varech. Podle projektanta by vytvoření cyklopruhů nebylo nijak výrazně drahé. „Náklady na metr čtvereční cyklostezky jsou stejné jako na stavbu chodníku. Při rekonstrukcích městských komunikací by tedy provedení cyklostezek neznamenalo zásadní zdražení. Norma pro projektování městských komunikací dokonce říká, že pruhy či pásy pro cyklisty se mají u dopravně zatížených ulic navrhovat vždy, kdy to uliční prostor umožňuje,“ uvedl projektant Ota Řezanka. I na Chebsku plánují dokončení cyklostezek.

Na jednadvacet milionů korun by mělo přijít dokončení tří zbývajících úseků chebské cyklostezky. Podle místostarosty Chebu Miroslava Plevného by se v rámci budování tras upravily zároveň silnice. Na akci chce město získat dotaci. Trasu s přeshraničním přejezdem plánuje i Sdružení Ašsko. Je to dobrovolný svazek měst a obcí ašského výběžku. Cyklostezka bude měřit celkově 44 kilometrů, z toho jsou čtyři kilometry na české straně a 40 kilometrů povede Německem. (roc, iva, bur)