Na poradnu Západočeského sdružení obrany spotřebitelů se obrátila matka čtrnáctiletého chlapce z Karlovarska s dotazem, zda je správné uložit při přepravě dítěti pokutu, když se při kontrole prokáže polovičním lístkem. Podle sdělených údajů cestoval chlapec se zakoupenou poloviční jízdenkou. Při kontrole byl cestující pracovníkem dopravce vyzván k předložení jízdenky a poté dokladu, kterým by prokázal svůj věk. „Žádný takový doklad neměl a za to mu byla uložena přirážka, jako by cestoval zcela bez jízdenky,“ uvedla chlapcova matka.

A co jí k tomu řekli v poradně? Právo na poloviční jízdné na železnici a v linkových autobusech vyplývá z celostátně platného cenového výměru, který vydává Ministerstvo financí. „Tento cenový výměr na jedné straně dává dětem právo na poloviční jízdenku, na druhé straně zároveň ukládá dítěti povinnost prokazovat nárok na slevu dokladem s fotografií, jménem a datem narození. Tuto povinnost má dítě od svých desátých narozenin,“ sdělil Roman Janda, člen Západočeského sdružení obrany spotřebitelů.

„Pokud skoro patnáctiletý syn tazatelky cestoval za poloviční jízdné a nárok na slevu nedoložil průkazem, byla mu přirážka k jízdnému – takzvaná pokuta, uložena dopravcem oprávněně,“ doplnil s tím, že dítě od 10 let má právo použít poloviční jízdenku, jen pokud prokáže svůj věk. Jinak musí platit plné jízdné.

Podle Jandy patřičný průkaz vystaví dítěti kterýkoli autobusový nebo železniční dopravce. „Podobná je podle něj i situace v městské dopravě. Na tu se sice ustanovení cenového výměru nevztahují, ale jednotliví dopravci ve svých tarifech nebo přepravních podmínkách i zde podmiňují použití poloviční jízdenky prokázáním věku. V Karlovarském kraji je tak dítě povinno mít doklad o věku v městské hromadné dopravě například v Karlových Varech, v Sokolově, Chebu, Aši nebo v Mariánských Lázních,“ vyjmenoval Janda.