„V Karlovarském kraji jsme za prvních šest měsíců roku 2010 zrecyklovali 303 tun vysloužilých elektrozařízení. V objemu sesbíraného elektroodpadu se tak obyvatelé kraje umístili v republice na posledním místě,“ uvedl Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN, s tím, že naopak nejvíce elektroodpadu bylo recyklováno ve středních Čechách. „V propočtu na jednoho obyvatele se Karlovarský kraj umístil na dvanácté příčce, přičemž každý občan zde vysbíral necelý kilogram elektrošrotu,“ poznamenal ředitel. „Těší nás, že navzdory současné nelehké ekonomické situaci Češi ve sběru elektroodpadu nepolevili a vysloužilou elektroniku nadále recyklují,“ říká. „Lidé tak pomáhají zejména životnímu prostředí.“

Nejvíce se lidé zbavují chladniček a mrazniček. Díky jejich recyklaci navíc podle odborníků předchází úniku nebezpečných látek do okolí. Problematické jsou především freony, které významně přispívají ke změnám klimatu.

„Recyklací se uspoří také značné množství energie, vzácných kovů i dalších nerostných surovin. Opětovně se dá využít až 90 procent hmotnosti elektrospotřebičů. Například recyklací běžné chladničky se dá ušetřit až 20 kg železa a 16 kg plastů. Kromě toho se ušetří na 216 kWh elektřiny a více než 20 litrů ropy, čímž se do ovzduší dostane o 57 kg méně emisí oxidu uhličitého,“ vysvětluje Tvrzník. Jenom v Karlovarském kraji tak recyklace vysloužilých elektrozařízení zabránila vzniku přibližně 400 tun oxidu uhličitého a ušetřila přes 1 550 MWh elektřiny, která by průměrné pračce vystačila na 2,5 milionu pracích cyklů.