Hasiči o cvičení neměli ani tušení. Podařilo se ho podle mluvčího krajských hasičů Martina Kasala utajit do poslední chvíle. Figurant nejprve vyšplhal na vybraný strom nedaleko rozhledny Diana do výšky asi osmnácti metrů. Na tísňovou linku poté sám oznámil, že spadl někde v lesích, ale vůbec netuší, kde přesně je. Protože ale má u sebe GPS lokátor, nahlásil operátorce tísňové linky přesné souřadnice.

„Cílem cvičení totiž nebyla jen samotná záchrana, ale také činnost Krajského operačního a informačního střediska HZS Karlovarského kraje při vyhledávání místa události pomocí souřadnic GPS a hlavně pak správné navedení zasahujících jednotek,“ uvedl Kasal s tím, že první část cvičení se podařilo zvládnout, jednotka ze stanice Karlovy Vary byla na místě za čtrnáct minut od nahlášení.

„V zadání cvičení, které se hasiči dozvěděli až na místě, bylo i to, že si kvůli nepřístupnosti terénu nesmí povolat výškovou techniku. Lezec tak musel vyšplhat na strom za figurantem, zajistit si ho a společně se pak na laně spustili na zem,“ doplnil Kasal. Záchranná akce trvala pouhou půlhodinu.