Jak dostat turisty z Číny do Karlovarského kraje? Třeba uzavřít partnerství s distriktem čínského hlavního města. Zástupci Kynšperka a několika dalších měst z regionu proto přijali návštěvu přímo z Pekingu. Vzájemné partnerství by zástupci z obou zemí chtěli uzavřít napřesrok.

„Zástupci z pekingského distriktu k nám dorazili na oplátku loňské návštěvy, kterou jsme do Pekingu podnikli se zástupci krajského úřadu," uvedl starosta Kynšperka Tomáš Svoboda, který se stal zároveň předsedou sdružení obcí, které do budoucna chtějí s Pekingem spolupracovat. „Kromě Kynšperka se jedná ještě o lázeňská města Františkovy Lázně, Mariánské Lázně a Jáchymov a také Ostrov. Zástupci pekingského distriktu byli představou spolupráce nadšeni a plně ji podpořili. Naše vize je taková, dostat do kraje čínské turisty a formou ubytování ve zmíněných městech je během několika dní seznámit s nejkrásnějšími místy Karlovarského kraje," prozradil Svoboda. Zmínil také nutnost vzniku leteckého mostu mezi Čínou a Prahou, který by měl začít fungovat teprve na jaře letošního roku. „Když turisté přiletí do Prahy, je potom už velmi jednoduché dostat je do regionu. Pokud by měli přistávat v okolních státech, všechno by samozřejmě bylo o dost složitější," vysvětlil. Oficiální spolupráce by podle něj mohla vzniknout během příštího roku.

Návštěvu z Pekingu domácí přivítali v zasedací místnosti, kde běžně jedná například kynšperské zastupitelstvo. „Vzájemně jsme si vyměnili také dárky. Darovali jsme hodiny s názvem města a tiskové materiály," řekl Svoboda. Čínští zástupci věnovali dřevěnou záložku a reprodukci obrazu s vyobrazením paláce a historické ulice v Pekingu.

Distrikt, se kterým se o spolupráci jedná, má asi 1 200 000 obyvatel. A to na ploše, která se svou velikostí rovná přibližně Karlovým Varům – kde ale žije jen 50 tisíc lidí. „Hustota obyvatelstva je pro nás těžko představitelná. V tomto distriktu ovšem sídlí 54 firem, které se drží v žebříčku top pěti set firem světa," uzavřel starosta.