Během obnovy došlo k odstranění středové plochy s náletovými keři. Místo toho obklopily náměstí chodníky, nové stromy, keře a přibyla odpočinková zóna. Radost mají i někteří rodiče, náměstí totiž zdobí dětské hřiště. Přes protesty obyvatel kvůli odstraňování dřevin je dnes náměstí SNP opět zelené. Zpočátku s projektem někteří lidé nesouhlasili. Radnici to dali patřičně najevo. „Někomu se projekt nelíbil, protože si ho nejspíš neuměl představit v realizaci. Lidé se bouřili proti odstraňování zeleně a celkově měli pocit, že jsou úpravy asi zbytečné. Já myslím, že pro maminky s dětmi je to mnohem hezčí. Dá se sem jít na procházku i si pohrát, jsem spokojená. Mezi panelovými domy je teď hezčí prostředí," myslí si obyvatelka Kynšperka Jana Šanderová.
Názor obyvatel musela řešit zdejší radnice. Kynšperk se rozhodl pro úpravu náměstí už v roce 2013. Původní prostředí bylo podle všeho nevzhledné a děti si neměly kde hrát.


„Krušné časy začaly s příchodem projektu. Lidé se báli, protože viděli, že jsme z náměstí odstranili původní sakury a borovice. Ty byly ale opravdu ve špatném stavu, uvnitř byly prohnilé. Bouřlivé období naštěstí ustalo, a tak jsme mohli vysázet novou zeleň, náměstí dostalo 64 nových sakur," informovala místostarostka Kynšperka Štěpánka Neubergová. Město se zapojilo do projektu úprav náměstí SNP v rámci programu ROP Severozápad. Celkové náklady byly necelých osm milionů korun. Výhodnou soutěží se ale dostalo na částku podstatně nižší. Finální náklady jsou pět milionů korun, 85 procent hradí dotace. Město tak zaplatí kolem jednoho milionu korun. „Pro naše město byla revitalizace náměstí skutečně výhodná. Zastaralé prvky jsme vyměnili za nové, a dokonce vzniklo i několik parkovacích míst navíc. Přínos měla úprava i kvůli zeleni. Přestože lidé zprvu trochu nevěřili tomu, jak finální práce dopadnou, myslím, že je nyní vše v pořádku," doplnil starosta Tomáš Svoboda.

Autor: Klára Čurlinová