Jako smetiště vypadá okolí rybníku zvaného Svatavák. Nezodpovědní občané sem vyvážejí PET lahve a veškerý domovní odpad, včetně rozebraných součástí automobilů, jako jsou pneumatiky nebo rozbitá čelní skla.

„Stává se mi dokonce, že lidé přijedou a vyhodí pytle s odpadky přímo k mému plotu. Ti méně otrlí zajedou dál do remízku a nepotřebný odpad vyhodí tam,“ rozčiluje se jeden z baráčníků, který nechce být jmenován. Tvrdí, že po ta léta, co zde bydlí, je město nechává na okraji svého zájmu. Na mysli tím má jak Svatavu, pod kterou spadají nyní, tak i Sokolov, pod který patřili v minulosti. Jako příklad uvádí, že dodnes nemají zaveden plyn, což je prý paradox.
„Jsme na okraji Sokolova a ne někde na samotě,“ podivuje se dále. Dříve byl prý rybník plný Sokolováků, kteří zde trávili každou volnou chvíli hlavně v letních měsících. Dnes na smetiště nepřijde ani jeden.

Svým dílem tomu dle něj přispívají i rybáři, kterým zde po dlouhé zimě uhynulo několik desítek ryb. Jejich zapáchající zbytky plovoucí po hladině spolu s odpadky dělají z kdysi příjemného místa zapomenutý kout. Pro obec, které patří rybník, to není nic nového.

„O tomto problému víme a neustále ho řešíme. Je to však problematické z hlediska vlastníků pozemků,“ řekl starosta Svatavy Václav Kasl. Pozemek je ve vlastnictví Sokolovské uhelné. Starosta prý problém s odpadky řeší již poněkolikáté s ředitelem divize Družba. Ti nepořádek neustále odklízejí, ale za dva týdny je vše při starém. Ideální by prý bylo instalovat pevné zábrany, které znemožní vjezd automobilům. Stejně byl vyřešen problém u čerpací stanice na Kraslické ulici. Pro jednoho z obyvatel u rybníka je to však jediná přístupová cesta k domu. „Myslím, že i to by se dalo technicky vyřešit,“ dodal Kasl. V okolí rybníka je občas vidět hlídkující vozidlo bezpečnostní agentury. Ti by zde prý museli být nonstop, jinak tvoření skládky nezabrání.