Dezolátní stav houpací lávky hlásí vedení radnice v Lokti. Starosta města Jaroslav Hlavsa navíc upozorňuje, že na nebezpečnou lávku má vyhlášený už i havarijní výměr.
„To znamená, že bych ji měl ve vlastním zájmu okamžitě zavřít. Snad to ještě chvilku vydrží. Její stav důvěrně znám, vždyť tudy chodím denně,“ říká starosta.

Houpací můstek, který propojuje Zahradní ulici s fotbalovým hřištěm a nedalekou ulicí Revoluční, má už mezi místními historii. Dokonce mu přezdívají „houpačák“.
„Vůbec si nedokážu představit, že by ho zavřeli. Chodím po něm téměř denně, abych nemusel obcházet celý Loket. A jestli se bojím, že jednou spadnu i s mostem do řeky? Podívejte se, já plavat umím,“ podotýká s nadhledem Vašek Neudert.

Na mostě se podle jeho slov dá užít i spousta zábavy. Turisté se na něm houpají, odvážlivci z něj i skáčou do řeky. „Chodí přes něj stále více lidí, takže s rekonstrukcí či kompletní výměnou lávky by se určitě nemělo otálet. Klidně totiž může dojít k nějaké nehodě,“ komentuje Dáša Maťhová z Lokte.
Starosta Hlavsa vysvětluje, že lávce pouhá rekonstrukce již nepomůže.

„Opravu nám statik důrazně nedoporučil, jedná se tedy o prakticky novou lávku, s využitím stávajících pilířů. Celkové náklady na rekonstrukci vychází dle projektu na zhruba 600 tisíc korun a práce bychom měli zahájit příští měsíc,“ zdůrazňuje starosta. Alarmující situaci zná i Pavel Scheuer, ředitel společnosti Loketské městské lesy, která se stará o loketskou zeleň.
„Dřevěné prvky bychom samozřejmě byli schopni zajistit, pokud dostaneme zadání od města. Kompletní nová lávka je však náročný úkol pro odborníky a více firem,“ dodává Scheuer.

K. Šujan