I když tři karlovarští soudci dali v kauze prodeje domů v Lázeňské ulici za pravdu městu a třem kupujícím firmám (Slot Game, Moseru a Golemu), policisté z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality takový jednoznačný názor ale nemají. Karlovarský deník už v úterý informoval, že se tímto případem zabývají.

Redakce nyní dostala konkrétnější informace k vyšetřování a z nich vyplývá, že se město při prodeji domů mohlo dopustit trestného činu.
„Policie z útvaru pro odhalování korupce ve věci prodeje domů v Lázeňské ulici zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku,“ informuje zástupce ředitelky útvaru Tomáš Martinec. Doplnil, že případ dozoruje Okresní státní zastupitelství Plzeň– jih. „To si vyhradilo, že v této fázi šetření nebude poskytovat žádné informace,“ dodává Martinec.

Podle primátorky Veroniky Vlkové (ODS) a jejího náměstka pro majetek Tomáše Hybnera (ČSSD) je pro vedení města podstatné, že soudy kolem této kauzy vyhrály Karlovy Vary, rozhodnutí ale není pravomocné, protože žalobce, neúspěšný uchazeč Karlovarská průmyslová skupina (KPS), se proti rozsudku odvolal. Právě KPS podalo jedno z trestních oznámení v souvislosti s prodejem domů v Lázeňské ulici.

„Vyšetřování je zřejmě reakcí na nějaké podané trestní oznámení. Je povinností policie učinit takové kroky, o kterých informovala. V tuto chvíli nejsme o záležitosti více informováni, bude-li policie od nás něco požadovat, velmi rádi s ní budeme spolupracovat. Důležitá pro nás v tuto chvíli samozřejmě jsou všechna rozhodnutí soudu, který se prodejem uvedených nemovitostí zabýval a rozhodl ve prospěch města,“ reaguje primátorka se svým náměstkem.
Opozice je opačného názoru. „Vyjádření policie naznačuje trochu něco jiného, než dosud slýcháme od vedení města. To neustále opakuje, že vše s prodejem domů na Lázeňské bylo v pořádku, podle práva a transparentní. Je dobře, že tolik diskutovaný prodej projde díky policii „hloubkovou“ kontrolou, na jejímž konci bude jasné vyjádření, zda došlo k úmyslnému či neúmyslnému pochybení, či nikoliv,“ říká zastupitel Petr Kulhánek (KOA) a pokračuje: „Bohužel, po zkušenostech se ztrátou sebereflexe vedení našeho města však pochybuji, že, byť se pochybení ukážou, představitelé města změní svou rétoriku. Spíše se bude hledat někdo venku, na koho by se věc dala shodit, na mysli tím mám losování o zakázce na halu, které policie prošetřuje jako možnou pletichu, za kterou hrozí od antimonopolního úřadu až půlmilionová pokuta města.“

Z vyšetřování má pochopitelně radost i šéf KPS Martin Šretr. „Z indicií, které máme, vyplývá, že soutěž nebyla regulérní. Že vše nemuselo být v pořádku, potvrzují i členové výběrové komise,“ podotýká.
Šretr věří, že plzeňský soud, kam se kvůli Lázeňské KPS odvolala, vrátí případ na dořešení ke karlovarskému soudu. „Je přece do nebe volající, že při soudním líčení v Karlových Varech jsme nemohli předvolat žádného z našich svědků,“ uzavírá Šretr.