Nemoc se objevuje každý měsíc s takřka železnou pravidelností a batole zcela vyčerpá. Navíc generace dříve narozených doktorů se o této nemoci během svých studií moc nedozvěděla. Řeč je o takzvaných periodických horečkách. Hlavně o nich budou hovořit pražské lékařské kapacity spolu s primářem dětského oddělení sokolovské nemocnice Lubošem Vaňkem na Pediatrických dnech. Ty se konají 6. října v Sokolově.

„Jedná se o nemoc, která je lékařsky diagnostikována teprve od konce 20. století a do širokého lékařského povědomí se dostává až několik posledních let. Také díky tomu počet nemocných, lépe řečeno diagnostikovaných, roste. Nemoc může vypadat jako klasická angína, která se léčí antibiotiky. Zhruba za měsíc jsou ale horečky zpět a vrací se pravidelně,“ vysvětlují lékařky z pediatrického oddělení Nemocnice Sokolov Markéta Halířová a Jana Kurcová.

Nemoc se u takto malých dětí objevuje každý měsíc se železnou pravidelností a batole na pár dní úplně vyčerpá. I v lékařských kruzích se o ní mluví do určité míry jako o záhadě, jejíž původce není známý. Musí se jen čekat, až s věkem zmizí. Takto nemocné dítě má vedle zvýšené teploty zvětšené uzliny, zarudlý krk.

Nemoc u dětí obvykle vymizí postupně, s věkem. „Jednotlivé ataky horeček se někdy daří zastavit pomocí jedné dávky kortikoidů. Uleví se dětem, ale i rodičům, kteří konečně vědí, čím jejich dítě trpí,“ doplnily lékařky.

Rodičům, kteří mají podezření na tuto nemoc u svých dětí, radí, aby neexperimentovali a urychleně navštívili odborníka.

Dříve se o této nemoci všeobecně nevědělo, generace dnešních praktických lékařů, šedesátníků, se o této diagnóze během studií nic nedozvěděla. Z počátku se choroba diagnostikovala především v pražských odborných centrech.

Právě o této nemoci se bude mimo jiné hovořit na Pediatrických dnech, které Markéta Halířová a Jana Kurcová organizují na 6. října v aule sokolovského gymnázia.

Jedná se o setkání pediatrů, pediatrických sester a zdravotníků především z Karlovarského kraje, kterého se loni zúčastnilo více než 130 lidí. Jde o největší akci svého druhu v Karlovarském kraji, která se koná již po třetí. Jako přednášející se zde představí i největší lékařské kapacity z tohoto oboru.

„Právě díky takovým akcím se o periodických horečkách dozvídají i lékaři z takzvaných periferií,“ vysvětlila Halířová.

S příspěvkem, který bude věnovaný právě periodickým horečkám, se představí z Všeobecné fakultní nemocnice, s přednáškami z oboru endokrinologie pak přednosta Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

Hovořit bude také primář dětského oddělení sokolovské nemocnice Luboš Vaněk.

„S horečkami batolat si užije asi každá máma. Aby se ale stále opakovaly každý měsíc, to jsem naštěstí u svých dcer nezažila,“ říká jedna z nich Hanka Vimrová.

Zajímavostí kongresu bude i vystoupení zdravotního klauna. Se stejnojmennou neziskovou organizací, která je široce uznávaná pro svoji odbornost v oblasti využívání humoru ve zdravotnictví, spolupracuje Nemocnice Sokolov dlouhé roky. „Často se jedná o amatérské herce v klaunském kostýmu, na které skvěle reagují jak pacienti, tak i rodiče, ale i personál. Jsou to naši nejlepší spolupracovníci,“ dodávají na závěr obě pediatričky. 

Ilustrační foto.
Zahrady v Kraslicích se staly terčem zlodějů, zahrádkáři se brání kamerami