Lékaři provozující soukromou polikliniku v Kraslicích chtějí s městem jednat o odkoupení objektu, v němž se již téměř dvacet let poskytují zdravotnické služby. Lidé díky tomu nemusí jezdit například na rentgen, k očnímu nebo na odběry krve do vzdáleného Sokolova. Lékaři ale s vážností upozorňují, že jsou v důchodovém věku a jednoduše dosluhují. Nechtějí přitom sami dopustit, aby došlo v Kraslicích k omezení zdravotnické péče v případě, že by polikliniku museli uzavřít. Navrhují proto, aby radnice objekt odkoupila a po vzoru jiných měst v Karlovarském kraji se postarala o další zajištění zdravotnické péče.

Vlastníci polikliniky adresovali zastupitelům dopis, kde chronologicky popisují vše od privatizace z roku 1996 až po současnost. „Jsme připraveni jednat o odprodeji budovy a o způsobu úhrady kupní ceny. Model, kdy město vlastní budovu a poskytuje prostory lékařům pro jejich práci, považujeme za výhodný pro obě strany. Tento model je funkční v našem kraji v Chodově či Nejdku," píší lékaři v dopise.

Cena, za kterou by polikliniku prodali, zatím nepadla. Znalecký posudek nicméně hovoří o tom, že objekt má hodnotu okolo šesti milionů korun. „Snažili jsme se budovu udržovat v provozuschopném stavu. Vyměnili jsme část starých oken. Rekonstrukcí prošla kotelna. Nepochybně bude nutné do budovy investovat. Nezbytná je potřeba výtahu, neboť přeprava pacientů s bolestivým stavem k rentgenu po schodišti je nedůstojná. Získání dotací je pro soukromý objekt nedostupné a město má ve své pozici mnohem větší možnosti," uvádí se dále v dopise. Budova polikliniky, která má potenciál centra zdravotních služeb, podle lékařů nyní vyžaduje strategické rozhodnutí.

Dopisem se už dnes budou zabývat krasličtí zastupitelé. Ti už obdrželi stanovisko zdravotní komise města. Ta navrhuje, aby zastupitelé stanovili pracovní skupinu, která jasně definuje problémy spojené s odkoupením budovy polikliniky od současných vlastníků. „Musíme například spočítat, jaké by byly případné nutné opravy a investice do budovy, jak by vypadalo další zajištění zdravotní péče, ekonomika provozu a podobně," řekl člen zdravotní komise a zastupitel Otakar Mika. Zpráva by pak měla být hotová do konce letošního roku.

Vlastníci zprivatizovali polikliniku v roce 1996 v rámci privatizace tehdejší kraslické nemocnice. Cena polikliniky byla stanovena na necelé čtyři miliony korun. O tuto sumu byl snížen dluh kraslické nemocnice na sociálním pojištění, který činil zhruba 30 milionů korun. Polikliniku lékaři získali s desetiletým břemenem poskytování zdravotnických služeb (praktický lékař pro děti i dospělé, stomatolog, interní ambulance, chirurgická ambulance). Poliklinika pak automaticky po zániku nemocnice pokračovala v zajišťování i ostatních odborností – ortopedie, RTG pracoviště, sonografie, biochemická laboratoř, rehabilitační oddělení, neurologie, kožní ambulance, ORL a diabetologická ambulance. Pokud by poliklinika zanikla, museli by tak lidé z Kraslic a okolí za těmito vyšetřeními dojíždět.