Více peněz od zdravotních pojišťoven chtějí dostávat praktičtí lékaři na Sokolovsku.
Kvůli svému požadavku také včera uzavřeli ordinace a sešli se na společném jednání za zavřenými dveřmi, aby si řekli, co se jim nelíbí a jaká je situace právě v jejich obvodu.

Jen na Sokolovsku zůstalo zavřených přes 80 procent ordinací. Na jednání se lékaři shodli, že s navrhovanou dohodou s pojišťovnou nesouhlasí.
„Měsíčně dostáváme na každého pacienta, kterého máme v kartotéce, 36 korun. Částka by ale podle doktorů měla činit 50 až 55 korun,“ tvrdí sokolovský lékař Zdeněk Vlasák, který se jednání zúčastnil.

Podle něj musí lékaři z těchto peněz zaplatit například zdravotní sestru, nájemné, odvody zdravotního či sociálního pojištění nebo vybavení ordinace.
Pojišťovna nabídla lékařům za každého registrovaného pacienta ale jen 38 korun. „Navrhovaná úhrada se nám zdála nevyhovující,“ řekl Vlasák.

Praktičtí lékaři si také myslí, že jejich obor se rozpadá. „Většině doktorů je přes padesát let, a jedna třetina dokonce ordinuje už v důchodovém věku,“ řekl Vlasák. Ten si myslí, že každý rok by bylo potřeba alespoň 150 nových mladých lékařů v tomto oboru, aby měl kdo lékaře nahradit. „Během měsíců až několika let hrozí rozpad primární péče. Za rok 2007 atestovalo jen 6 lékařů na celou republiku, což je alarmující,“ uvedl Vlasák.
„Zdravotnictví je podfinancováno. Proto také například v Lokti či Horním Slavkově bylo těžké najít obvodního lékaře,“ doplnil Vlasák.
„Mladí doktoři si ale spíše vyberou práci, která je lépe placená. Praktických lékařů proto ubývá,“ myslí si také svatavský lékař Miroslav Makovec.

Pojišťovny ustupují

Masivní nátlak spolu s tichou podporou ministerstva zdravotnictví přinesl včera praktikům úspěch.
Pojišťovny slíbily zvýšení základní platby za pacienta na 42 korun měsíčně. Zvyšovat by se navíc měla i hodnota bodů, kterými se oceňují výkony lékařů.

Ačkoliv by se podle vedení Sdružení praktických lékařů mohly zvýšit příjmy lékařů o 15 procent, někteří z nich nadále nejsou spokojeni a chtějí své ordinace uzavřít na delší dobu. „V tuto chvíli už nebylo možné dohodnout vyšší částky. Máme ale příslib ministerstva zdravotnictví, že částky budou navyšovány,“ řekl Deníku předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.