Vánoce s ekologickým podtextem zažijí letos školáci v Základní škole Královské Poříčí. Jejich třída se totiž přihlásila do šestého ročníku celostátní soutěže o nejhezčí vánoční výzdobu z vlnité lepenky. Úkolem školáků je nazdobit co nejzajímavěji krabičku na dárek, kterou jim zdarma poskytl Svaz výrobců vlnitých lepenek. Pokud děti z Královského Poříčí zaujmou porotu, mohou získat příspěvek na školní výlet ve výši deseti tisíc korun.

„Loni jsme byli první v kraji, tak proč bychom se do práce nepustili i letos? Děti to baví, a navíc máme šanci něco vyhrát,“ uvedla ředitelka Základní školy v Královském Poříčí Šárka Morávková.

A na čem žáci tak usilovně pracují? „Jedná se o adventní kalendář zpracovaný jako jedna dlouhá ulice s řadou domečků znázorňující Královské Poříčí. Už tuto neděli bude k vidění v rámci vánočních trhů na statku Bernard, kam ho koncem týdne půjdeme instalovat,“ prozradila ředitelka.

Šestý ročník projektu bude vyhodnocený dvoukolově. Těsně před vánočními svátky vybere porota nejhezčí výzdobu z každého kraje a určí tak regionální vítěze. V první polovině ledna pak vyhlásí tři nejlepší kolektivy z celé republiky.
Ty se mohou těšit na příspěvek na školní výlet v hodnotě deseti tisíc korun pro vítěznou třídu, šesti tisíc pro druhou nejlepší a čtyř tisíc pro autory třetí nejhezčí výzdoby.
„V předchozích letech jsme dětem dodávali různé výřezy vánočních symbolů. Letos jsme se vrátili k pravé podstatě spojení Vánoc a lepenky. Tím jsou kartonové obaly na dárky, které nechybí pod žádným stromečkem,“ přibližuje poslání letošního ročníku soutěže zástupce organizátora akce Pavel Sobol.

Soutěž má tradičně podtext vedoucí děti k solidaritě a myšlení na druhé.
„I letos vybízíme školy, aby část lepenkové výzdoby instalovaly do dětských domovů, nemocnic či domů pro seniory. Radost tak neudělají jen sobě, ale i ostatním,“ poznamenal Sobol.

Hlavním cílem organizátora soutěže je propagace ekologického obalového materiálu – vlnité lepenky.