Dříve neproniknutelný močál plný komárů, nyní upravený lesopark, kde maminky s dětmi tráví volné chvíle. Řeč je o klidové zóně na okraji Vintířova, sloužící k odpočinku a relaxaci. V minulosti tu bývalo odkaliště dolu Markéta. Od roku 2009 se ale nevzhledné místo začalo měnit. Dnes je chloubou celé obce – vítěze krajského kola soutěže Vesnice roku.

„Zdejší lesopark je něco nádherného. Dříve to byl akorát zarostlý močál a semeniště komárů. Nikdo tam vlastně nechodil, všude bylo trní a strom jeden přes druhý. Člověk sem zašel akorát před Velikonocemi, aby nařezal proutky na pomlázku,“ zavzpomínal Jaroslav Kirchner, který pamatuje, jak Vintířov vypadal začátkem sedmdesátých let. V roce 1984 se do vesničky dokonce nastěhoval.
„Mohu říci, že se obec hodně změnila. I když tenkrát nějaké peníze byly, tak se stejně nic nedělalo. Rozvoj se tu prakticky rozjel až od roku 1990. A od té doby Vintířov vzkvétá. Spousta lidí, kteří se sem po letech vrátí, třeba z Německa, tak prakticky vesnici ani nepoznává. Jsou zde nové cesty, rodinné domy a také více obyvatel. Myslím si, že lidé jsou tady spokojení,“ pokračoval Kirchner.

Radost z lesoparku mají i mladší. Například dvanáctiletá Kristýna Topolová, která areál navštěvuje se svojí mladší sestřičkou. „Je to velice hezké. Ráda se tudy projíždím na bruslích,“ pověděla Topolová.

Při návštěvě Vintířova nešetřil chválou ani hejtman Josef Novotný. „Myslím si, že Vintířov dobře ví, kam účelně dávat peníze. A je to vidět,“ uvedl Novotný.
A co lesopark návštěvníkům nabízí? Zejména několik sportovních hřišť na streetbal, volejbal, pétanque. Svůj plácek tu mají také děti a senioři cvičební prvky. „Projekt zcela jistě přinesl změnu k lepšímu. Po těžbě kaolínu byla totiž lokalita značně zanedbaná a ošklivá,“ připomenul starosta Vintířova Jiří Ošecký.