Staré pneumatiky, plastové lahve, ale dokonce i vysloužilé lednice či počítače se povalují v lesích na Kraslicku. Hromady odpadků se lesníci snaží dostat z přírody pryč. Lesy ČR k tomu využívají nezaměstnané, kteří se rozhodli využít nabídku vykonávat v lesích veřejně prospěšné práce.

Jedním z posledních úseků, kam se skupina lidí vydala čistit lesy, je okolí silnice z Kraslic ve směru na Luby. Sami se zřejmě nestačili divit, když v lesích nalezli pohozenou elektroniku, staré boty, množství pneumatik a nespočet PET lahví. „Bylo toho víc jak hub," řekl Deníku jeden z nezaměstnaných. Ten společně s dalšími pracanty stahuje odpad k okrajům lesa, aby pak mohla specializovaná firma odpad odvozit. Hromádky odpadu u silnic ale znepokojily část veřejnosti. Měla za to, že tam kdosi tvoří černé skládky. „Jezdím do Lubů pravidelně a měl jsem obavy, že řidiči se tu zbavují odpadu a vyhazují ho k lesům. To mě znepokojilo. Nakonec jsem se ale dozvěděl, že lesníci čistí lesy, tak jsem si oddechl," řekl šofér Patrik Thomas. Kraslická radnice dokonce přijala i oznámení, kdy lidi měli obavy z tvorby černých skládek v blízkosti lesů. „Jeden takový případ jsme zaznamenali," řekl starosta Kraslic Roman Kotilínek. Město pak na svých stránkách veřejnost informovalo, že se nejedná o černé skládky, nýbrž o úklid lesa.

Státní podnik nabídl letos pracovní místo více než 400 uchazečů o zaměstnání na úřadech práce. Této možnosti podle mluvčí Lesů ČR Evy Jouklové využilo 170. Lidé provádějí například jednoduché opravy, udržují lesní cesty, altány a odpočinková místa, čistí lesy a příkopy od odpadků, likvidují černé skládky a věnují se pomocným činnostem.

Největší zájem o sociální program Lesů ČR projevují lidé v severočeských regionech. „Loni jsme tento model vyzkoušeli právě i v Krušných horách, letos v celé republice. Sezónní práce skončí v říjnu. Pak vyhodnotíme výsledky a rádi bychom v daném režimu pokračovali i v dalších letech," uvedl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád s tím, že cílem je zaměstnat pracovní síly, které neuspěly na trhu práce a mohou v sezóně pomoci s činnostmi, na které by lesníci neměli čas. Podnik Lesy ČR chce do roku 2019 takto zaměstnat až 500 lidí.