Léto na koňském hřbetě tráví o prázdninách děti v Jezdecké stáji v Boučí. Hlavní instruktorka a provozovatelka stájí Lenka Zemanová se o děti stará už dvacet let. Některé se sem vrací každý rok, další přibývají.

Během týdenního tábora si užívají spousty legrace a okusí, jaké to je, starat se o koně, a jakou péči vyžadují. Nechybí pak ani takzvaná voltiž v lonžovacím kruhu tedy cvičení na koncích a oblíbené vyjížďky do krušnohorské přírody.

V Boučí teď tráví tábor dvacítka dětí, další turnusy se pak uskuteční ještě v srpnu. Jezdecká stáj leží uprostřed krásné přírody, v ohradách se prohání třicítka koní. A jejich kamarády jsou právě děti. „Nejvíce nás baví, když si můžeme koně osedlat a vyjet na projížďku," shodují se děti.

Tábor ale není jen o vyjížďkách. Ráno na děti čeká vždy teoretická výuka hravou formou, kdy se dozvídají vše k tomu, aby se uměly o koně postarat. Vše si zkouší i prakticky přímo ve stájích. Tak třeba odpoledne nejprve koně vyčistily a následně zkrášlily, kdy jim zapletly ocas či hřívu. Neopomněly ho pak nastříkat repelentem, aby ho neobtěžoval hmyz. Pak už patřilo vše výcviku.

Zkušené mladé lektorky učily děti, jak se správně na koni jezdí, jak správně mají držet tělo, a nedílnou součástí byly i speciální cviky na koních. „Samy jsme se přesvědčily o tom, jak jsou děti šikovné. Bez problémů zvládají ovládat koně a bez ostychu zvládnou i jízdy zručnosti. K večeru se pak táborníci těší na vyjížďky do přírody," říká vedoucí tábora Lenka Zemanová. Letos se táborů zúčastní celkem 80 dětí.

Vše se ale netočí jen kolem koní. Děti od sedmi do patnácti let si přímo v areálu Jezdecké stáje v Boučí mohou zaskákat na trampolínách, šplhat po lezecké stěně nebo si zahrát ping-pong. Během tábora na ně čeká i farmářský den, kdy si například vyzkouší dojit kozu, sbírají vajíčka u slepic nebo se skamarádí s králíky nebo prasátky.

„Dnes jedeme na zříceninu hradu Hartenberg nedaleko Josefova, kde po cestě za pomoci mapy hledáme poklad. To si děti vždy moc užívají," dodala Zemanová. Celý týdenní tábor završí vyhlášení soutěže O zlatou podkovu, kdy jsou odměněni ti, kteří během pobytu na koňské farmě v Boučí nejlépe plnili táborové úkoly.