V Josefově opět vsadili na hranou scénku, v níž se do obce vrátily smrtelné hříchy. „Loni scénka skončila tím, že smrtelné hříchy byly úspěšně vymýceny. Letos se ale vrátily s návštěvou, která se doslechne, že jejich příbuzná hraběnka z Hartenbergu chce darovat hrad klášteru, což obě příbuzné nemohou skousnout a půjdou to překazit. Do toho se zamíchá ještě farář, který měl hrad slíbený. Tím se zpátky vrátí závist, lakota, pýcha a ostatní hříchy,“ přiblížila za organizátory Martina Vavřínová. Scénka začínala opět na hradě Hartenberg, odkud se průvod se svázanými sestřenicemi hraběnky vydal na josefovské hřiště. Tady sice skončily obě u kůlu, ale nakonec odešly s trestem veřejně prospěšných prací. „Snažíme se text i rýmovat. Nejnáročnější je najít chvilku, kdy bychom se všichni společně sešli a nacvičovali. Ale užíváme si to a bavíme se. Tak snad se pobaví i návštěvníci,“ dodala.

Pálení čarodějnic má v Josefově letitou tradici a patřilo vždy v okrese k těm vyhledávaným a hojně navštěvovaným. Zejména v době, kdy diváci byli svědky skutečného inkvizičního soudu s čarodějnicemi a upálení jedné z nich. „Na hradě byly vždy obžalovány čarodějnice, důvod se vždycky našel. V kleci se pak na voze dotáhly do Josefova, přivázaly ke kůlu, vysloveně se použilo inkviziční právo a některá z nich se nakonec upálila,“ popsal Ladislav Čížek s tím, že v tomto stylu se v Josefově začaly pálit čarodějnice už před rokem 2000. Jak s úsměvem dodal, někdy zasáhla i vyšší moc boží a na hranici skončil sám inkvizitor. K těmto scénkám se chtějí Josefovští příští rok zase vrátit. „Byly hodně oblíbené, měli jsme tu zpočátku i přes pět set lidí,“ zavzpomínal Čížek. Bohužel za posledních několik let vůz, klec i ostatní rekvizity vzaly zasvé, bude potřeba je obnovit.

Slavnost v Josefově, stejně jako na dalších místech kraje, zakončilo vyhlášení nejhezčích čarodějnic a čarodějů, hudba, zábava, opékání buřtíků a oheň. Někde pak i soutěže a ohňostroje.