Už šestým rokem prodávají stromečky před jedním z karlovarských obchodních center dva Slováci. Janko a Lukáš z Vranova nad Topolom. „Je to naše každoroční brigáda a jsme rádi, že se k nám stále vracejí stálí zákazníci," vysvětlují s úsměvem. „Začali jsme prodávat minulý pátek a lidé už chodí. Největší nápor však jako každý rok přijde poslední víkend před Vánoci, ale stále více lidí se naučilo chodit dříve," vysvětluje Janko.

Podle nich není velký rozdíl, pokud lidé koupí stromek nyní nebo až později. „Stromky jsou nařezané a připravené. Pro nové do lesa by se muselo až s opravdu enormním zájmem," řekl Janko.

Ten také poradil, jak uložit stromek, pokud ho koupíte už nyní.

„Dát ho do vody a na chladné místo. Například garáž, nebo i balkon," upozornil nakupující.

Od věci také není přinést s sebou stojánek či si ho nejdříve změřit. „Je to ideální, abychom věděli, jak moc máme stromek obrousit," přidává další radu zákazníkům Lukáš.

Na Chebsku se s prodejem vánočních stromků rovněž začalo. Tradičně je mohou lidé koupit na chebském náměstí a před supermarkety ve městech na Chebsku.

Ceny se od loňského roku neliší a vánoční stromek mohou lidé dostat už od dvou set korun. Prodejci ale zatím příliš velký zájem neevidují, podle nich začnou lidé nakupovat vánoční stromky až týden před Vánoci. Největší zájem je podle nich zatím o tradiční smrčky. Zájmu se těší také jedle.

V Sokolově město prodej vánočních stromků neřeší. „Vánoční stromky nabízejí prodejci na soukromých pozemcích u velkých obchodních řetězců. Pokud by někdo požádal o pronájem městského pozemku, tak mu bránit nebudeme. Čím více prodejců, tím lépe," řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec.

Loketské městské lesy své stromky nabízejí prostřednictvím třetí osoby. Tou je zdejší zahradnictví Miloslava Štěpána. „Do zmíněného zahradnictví dodáváme stromky. O tomto víkendu budou trhy a lidé je budou mít možnost zakoupit i na náměstí. Navážíme smrky pichlavé i obyčejné a borovici černou. Už se objevují i první jedinci, kteří zřejmě za stromky platit nechtějí. Jde o výsypku mezi Dvory a Horami. Myslivci nám ale dávají echo a tak na případné zloděje vyrážíme," řekl jednatel Loketských městských lesů František Kolář.

Lesníci jsou v pohotovosti po celém kraji. Ti totiž předpokládají, že se najdou tací, kteří si pro vánoční stromeček místo k prodejcům zajdou do lesa. Správci se společně s policií vydávají na častější hlídky. Kromě toho ořezávají stromkům boční větve. To aby nebyly pro pytláky stromy tak atraktivní. Přistoupili také k přestříkávání kmínků a větví barevným sprejem. Navíc se zlodějíčkům může stát i to, že jim přinesený stromeček důkladně provoní jejich byt. Některé kousky jsou totiž postříkané sprejem, který při pokojové teplotě vypouští zápach. Na toho, koho by při krádeži stromků lesníci přistihli, pak čekají pokuty až do patnácti tisíc korun.

Ceny stromků

Smrk ztepilý od 250 Kč, Borovice lesní od 350 Kč, Borovice černá od 399 Kč, Smrk pichlavý od 380 Kč, Jedle kavkazská od 450 Kč