Začalo to bolestmi nožiček. Maminka si myslela, že jde jen o běžné růstové bolesti. Když se ale začaly vyskytovat i horečky, Lucie Drašilová z Kraslic na Sokolovsku začala tušit, že něco není v pořádku. Když pak z úst lékařů slyšela diagnózu své šestileté dcery Aničky, začal se život celé rodiny otáčet naruby. Anička totiž onemocněla lymfoblastickou leukémií.

„Byl to pro nás šok. Několik týdnů jsem se ráno budila a štípala se do ruky, jestli to nebyl jen zlý sen. Bohužel nebyl," říká maminka, která se se svým přítelem stará ještě o dvě děti. Když dál vypráví o nemoci své dcery, pláče. „Je hrozně těžké dívat se na svoji dceru, jak skoro nic nemůže. Musíme dodržovat přísná pravidla. Snažíme se ji držet alespoň v dobré psychické pohodě, a to se nám naštěstí daří," říká Lucie.


Malá Anička je v péči lékařů už dva měsíce. S rodiči dojíždí do plzeňské nemocnice. Pokud snáší dobře chemoterapie, může na pár dní odjet domů. „Anička zatím snáší léčbu dobře, ale pořád musíme myslet na to, že její stav se může kdykoliv zhoršit. Ta nejistota je nejhorší. Pořád mám ale před očima to, že 80 procent dětí s touto diagnózou se uzdraví. Nad vodou nás drží i naše další dvě děti. Prostě musíme fungovat. Pomáhá nám celá rodina, přátelé, kamarádi."

Rodina se nyní ocitla v tíživé situaci. Samotná Lucie nemá zaměstnání a do práce nemůže nastoupit ani otec Aničky Jiří. „Jirka by do práce šel hned, ale neměl by se kdo postarat o děti, zvlášť nyní, když začaly prázdniny. Bohužel jsme nyní oba závislí na pomoci v hmotné nouzi, a to nestačí. Léčba je nákladná na cestování, léky. Navíc musíme postupně předělat celý byt, abychom vytvořili pro malou sanitární prostředí. Odstraňujeme například staré koberce…, je toho hodně. I dezinfekční prostředky, které musíme používat, něco stojí. A sami už na to nestačíme. Hodně nám pomáhá rodina, ale to také nepůjde do nekonečna."

V Kraslicích se nyní zvedá vlna solidarity. Spolek přátel města Kraslice vyhlásil veřejnou sbírku nesoucí název Pomocné ruce pro Aničku. „Budeme rádi za jakoukoliv pomoc pro malou Aničku. Veřejnost může poslat peníze na transparentní účet, který jsme založili," řekl za spolek Otakar Mika. Číslo transparentního účtu je 115-595790207/0100, variabilní symbol 777. Sbírka se přitom pořádá na dobu neurčitou. Přidává se k ní i samotné město Kraslice. Zastupitelé minulý čtvrtek odsouhlasili částku 40 tisíc korun.

Do sbírky se přitom zapojí i pořadatelé kraslického Revival Festu, který se bude konat v sobotu 11. července. „Budeme na velkoplošné obrazovce promítat číslo transparentního účtu a sami s hudebními fanoušky přispějeme do sbírky," řekl pořadatel akce Tomáš Cvek.

Jak nákladná léčba ještě bude, přitom nelze zatím odhadnout. Záleží na tom, jak účinná bude chemoterapie, popřípadě jak dlouho by eventuálně musela Anička čekat na transplantaci kostní dřeně.