Kdo má rád přírodu a vše zdravé, co z ní pochází, ten nesměl chybět na sobotních dožínkách v Ležnici u Horního Slavkova. Ty letošní měly navíc přízvisko bio, takže o jídlo a pití z přírodních surovin tu nebyla nouze. Lidé ochutnávali pivo, medovinu, bylinné likéry, voňavé klobásky či sýry. Velký úspěch tady měla nabídka výrobků, které se zúčastnily soutěže o titul Regionální potravina. Někteří návštěvníci byli jejich chutí hodně překvapeni.

„Nejvíce mi zachutnal kozí sýr. Je to úplně něco jiného, než když si podobný sýr koupíte někde v obchodě. Na dožínky chodím pravidelně, takže jsem je letos nemohl vynechat,“ svěřil se Karel Jirsa z Horního Slavkova. „Sýry měly opravdu velice lahodnou chuť. To musím uznat. Holt kvalita se pozná,“ řekl uznale další z návštěvníků, Otakar Rybář z Karlových Varů.
„Osobně raději kupuji potraviny s označením bio. Těm chemicky upraveným skutečně nefandím,“ dodal.

Při degustaci si lidé mohli být jisti, že před sebou mají produkty, které opravdu vzešly z našeho kraje. „Výrobek musí být zhotoven v regionu a obsahovat nejméně sedmdesát procent surovin z České republiky. To bylo podmínkou pro účast v soutěži,“ uvedla za organizátora projektu Jana Prokopová ze Střední zemědělské školy Dalovice.

Také prostředí letošních bio dožínek bylo stylové. Konaly se totiž na rodinné ekologické farmě Františka Bartoně. „Naší snahou je zviditelnění zemědělství. Je období sklizní a prodejů dobytka. Při dožínkách si tak farmáři mohou sdělovat své poznatky a zkušenosti,“ prohlásil Bartoň. „My máme certifikát ekologické farmy. Také označení bio je pro nás hodně důležité. Je to určitá garance kvality. Výhodu to má při hodnocení našich zvířat,“ doplnil.

Ležnické dožínky zahájila mše u kaple sv. Jana Nepomuckého. „Země vydala svou úrodu. Bůh náš nám požehnal,“ promluvil páter Jiří Majkov. „Dožínky jsou radostí nad tím, že máme bohatou úrodu. Měli bychom ale také pamatovat na ty, co nemají co jíst, a být k nim štědří,“ zdůraznil Majkov.
Po obřadu následoval průvod vesnicí na nedalekou farmu. Lidé si tu po celý den užívali veselou muziku a dovednostní soutěže.