Pětaosmdesát lidí z Hornické ulice v Sokolově se podepsalo pod petici, kterou zaslali vedení města. Žádají okamžité zjednání nápravy v případě herny, která jim ztrpčuje život. Vedení sokolovské radnice chce jednat s majitelem provozovny. Jednou z možností je i vyjmutí podniku ze seznamu heren ve městě. Tím jej prakticky zlikvidují. Otázkou však je, zda něco majitel herny porušuje.

„Necítíme se v této lokalitě kolem herny bezpečně. Je zde velký hluk a nepořádek. Častým jevem je i žebrání," píší rozzlobení lidé v petici. Vedení města na podnět reaguje.
„Budeme požadovat zjednání okamžité nápravy. Pokud k tomu nedojde, můžeme dát zastupitelům návrh na vyjmutí provozovny ze seznamu heren ve městě," řekl starosta Sokolova Jan Picka.

Lidé popíjející lahvové pivo a stojící před podnikem tvrdili, že má majitel herny všechno v pořádku. Za to, co se děje venku na ulici, on prý nemůže. To je podle nich problém, který má řešit policie, a ne on. Vyjádření majitele se redakci nepodařilo během včerejšího dne sehnat. Dalším problémovým místem je podle vedení sokolovské radnice okolí restaurace Dukla v Mánesově ulici. I tam bude požadovat město zjednání nápravy.

Město zavedlo v hernách tvrdé podmínky, a to v deklaraci, pod kterou se provozovatelé v Sokolově podepsali. Herny například musely zrušit veškerou reklamu na provozovně a přestat lákat na nápisy herna. A to jak ve výloze, tak na nemovitosti. Musely také instalovat kamerový systém či zamezit přístupu osob mladších 18 let. Kdo chce nadále provozovat podobná zařízení, musí deklaraci podepsat a dodržovat ji. Pokud někdo z provozovatelů heren nebude souhlasit, nejbližší zastupitelstvo města může rozhodnout o uzavření provozovny.

Zastupitelé již na jaře loňského roku stanovili počet heren ve městě na 36, což jsou provozovny, které v té době ve městě působily. Bylo v nich podle údajů radnice 339 automatů a videoterminálů. Poté došlo u několika heren k jejich vyškrtnutí ze seznamu, protože nedodržely stanovené podmínky.

Celá věc je jakýmsi kompromisem. Město totiž nechtělo přijít o zhruba 20 milionů korun, které inkasuje z provozu a dále je rozděluje do sportu, na sociální věci nebo kulturu. Na druhou stranu chtělo zavést tvrdé podmínky, aby se eliminovaly problémy.