Prakticky přes celé město protéká Lobezský potok, centrum nevyjímaje. Některým občanům se zdá jako vhodný nápad zpřístupnit jeho břehy tak, aby zde mohli v parných dnech trávit odpočinek. Město tvrdí, že už o podobném nápadu uvažovalo, ale narazilo u vlastníka vodního toku. Tím je státní podnik Povodí Ohře.

„Městem protéká krásný Lobezský potok. Celý je však svázán do hlubokého, nepřístupného, příkrého koryta, připomínající kanál. U městského úřadu dokonce protéká tunelem. Nestálo by za úvahu zpřístupnit lidem potok například tím, že by se na určitých vhodných místech utvořily něco jako brody, odpočinkové prostory s přístupem k vodě? Ty by například v současném horkém počasí přišly mnohým vhod," myslí si jeden ze Sokolováků, který se obrátil na vedení sokolovské radnice. Úředníci města s ním souhlasí, ale narážejí na odpor vlastníka toku.

„Město Sokolov již v minulosti chtělo okolí potoka vybudovat takzvanou odpočinkovou zónu i s lavičkami. Existuje i zpracovaná studie tohoto záměru. Bohužel narážíme na odpor vlastníka toku a pozemků a to Povodí Ohře s.p.. Nicméně v nejbližších dnech bude probíhat jednání zástupců Povodí Ohře s.p. a města Sokolov. Jedním z bodů bude i vzhled břehů podél vodních toků protékajících naším městem," říká vedoucí odboru rozvoje města Hana Špičková.

Podél potoka, hlavně v jeho spodní části, se line nový protipovodňový val. Jde vlastně o kamennou zídku. Hráz je v majetku Povodí Ohře a po necelých osmi letech by měla přejít do majetku města. Sokolov na stavbu přispěl částkou 485 tisíc korun. Povodí Ohře přidalo dalších 14,8 milionu korun. V případě velké vody by měl val zabránit obrovským škodám.

„Pokud přijde stoletá voda, dostala by se až do ulic u lesoparku Bohemia nedaleko chemičky. A zůstaly by tam vodní laguny třeba až pět let dlouho," říká místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Realizace trvala necelý rok a stála zhruba 13 milionů korun bez DPH.

Ten byl také nedávno přítomen tomu, když si protipovodňová opatření na potoce prohlížela čínská delegace ze 24 milionové Šanghaje. Čínská metropole leží u širokého veletoku Jang-c'-ťiang, který má jen na šířku dobré dva kilometry.