Desítky milionů uspořené za elektrickou energii inspirovaly některé občany Sokolova natolik, že se chtěli připojit ke sdružení měst a obchodovat s nimi na burze. Doufali, že i oni jako jedinci něco ušetří. Mají však smůlu. Z právních důvodů se nemohou připojit ke sdružení měst.

„Slyšel jsem, že město ušetří velké peníze při nákupu elektřiny a chtěl bych se k němu připojit. Lze to?" vznesl dotaz na vedení sokolovské radnice jeden ze seniorů.
„Jde o velký nákup pro sdružení měst. Nelze k nim připojit jednotlivá místa občanů," řekl vedoucí odboru správy majetku při sokolovské radnici Pavel Beran. Ten se nákupem energie na burze zabývá a připravuje podklady zastupitelům.

Obchoduje se jednou za dva roky. Čím více měst se do sdružení zapojí, tím je lepší pozice při obchodování. S větším balíkem energie je sdružení zajímavější pro dodavatele.
Do sdružení patří Karlovy Vary, Cheb, Loket, Kraslice, Chodov, Kadaň, Františkovy Lázně, Ostrov a Aš.

Příprava a organizace veřejné zakázky trvaly více než jeden rok. Sokolov má v současné době 242 odběrných míst u městských organizací. Úspory za silovou energii jsou vyčísleny za předpokladu stejné spotřeby jako v předešlém roce. Jsou velmi výrazné a byly dosaženy díky společnému postupu a spolupráci uvedených subjektů.

Pro roky 2014 – 2015 jde o zhruba 40 milionů korun. „Zajímavostí je, že dodavatel může být levnější než výrobce," dodal Beran. S elektřinou se totiž obchoduje na burze, a tato situace tedy může nastat. O distribuci elektrické energie soutěžit ze zákona nelze, ta náleží ČEZ. Ušetřené peníze budou moci města použít pro jiné účely.