V sokolovském areálu Bohemia měli návštěvníci možnost potkat se s těmito osobnostmi našich dějin díky unikátní putovní výstavě, která sem zavítala.

„Přibližujeme Čechům naši historii trochu jinak, než ji znají ze školy. Dozvídají se informace, spíš drby, které je víc zajímají a přibližují historii lidským způsobem,“ představila výstavu její majitelka Šárka Dvořáková. Lidé ve stanu na „Bohemce“ obdivovali nejen osobnosti v životní velikosti a v autentickém oblečení, ale zejména děti zaujalo období pravěku a lovci společně s mamutem. „Kromě nejstaršího období dějin je velikost postav opravdu skutečná. V případě postav právě z nejstarších dějin se nic nedochovalo, tak výtvarníci brali inspiraci z obrazů a výšku určovali například podle stromů nebo židlí a podobně,“ upřesnila Dvořáková.

„Mně se nejvíc líbí Karlův most,“ svěřil se sedmiletý Kubík, který si přišel výstavu prohlédnout se svojí mladší sestřičkou Eliškou a rodiči. A protože výstava byla i interaktivní, potěžkali si například husitský řemdih nebo vyzkoušeli činnosti pravěkých lidí. Sama majitelka pak poskytla návštěvníkům zasvěcený výklad.

Výstava je putovní. Kromě České republiky zavítala třeba na Slovensko, do Rakouska, chystá se i do Německa. A bude se rozšiřovat nejenom o další postavy českých dějin. „Ve výrobě už jsou například Romanovci. Zjistili jsme, že návštěvníky zajímají i evropské a světové dějiny,“ poznamenala Šárka Dvořáková.