Přes 800 zvířat z Karlovarského a Plzeňského kraje bylo k vidění o minulém víkendu v areálu chodovských chovatelů. Současný předseda tamní organizace František Hájek přiblížil v rozhovoru svého celoživotního koníčka, jímž je právě chovatelství.

Jak dlouho se věnujete chovatelství a proč jste vůbec začal?
Dělám to zhruba 33 let. Vyrůstal jsem na vesnici a tím to bylo dané. My jsme vždycky měli kolem baráku havěť.

Co je na výstavě k vidění?
Jde o regionální výstavu. Je zde devět okresů z celého západočeského kraje. Domažlice, Tachov, Plzeň, Rokycany, Klatovy plus náš kraj. Na 800 exponátů je na takovou malou organizaci, jako jsme my, slušné číslo.

Jak dlouho trvá připravit podobnou výstavu?
Příprava včetně všech schvalovacích řízení trvá zhruba měsíc. Přestavujeme klece a připravujeme zázemí nejen pro exponáty, ale i pro návštěvníky.

Kolik má členů vaše organizace, je o chovatelství zájem?
Chodov má momentálně 21 členů. Máme asi tři mladé chovatele, jinak členská základna pomalu a jistě stárne. V dnešní době lidi moc nebere tahle organizovaná složka.

Který z exponátů je nejzajímavější, je zde nějaká rarita?
To máte těžké, každému se líbí něco jiného. Je tu několik šampionů, kteří dostali čestné ceny. Je zde toho opravdu dost.

Je výstava i prodejní? Je o zvířata zájem?
Ze soutěžní výstavy jsou i prodejné kusy. Hlavně u králíků. Ti se nám začínají vracet na tu vesnici.

Dosud tam nebyli, či vymizeli?
Po revoluci začali lidi podnikat a neměli na to čas. Dnes se to pomalu vrací. Lidi je opět začínají chovat, protože přišli na to, že králík ze supermarketu není to pravé. Králík domácí vypadá na pekáči úplně jinak než ten koupený. Začíná se na vesnici vracet i drůbež.

Kolik výstav pořádá Chodov do roka?
Dvě ročně. Vždy se snažíme hlídat termíny, abychom nekolidovali termínem s nějakou třeba celostátní v Lysé nad Labem, která je příští týden. Já osobně se jedu jednou za rok podívat do Soběslavi do jižních Čech na tu jejich výstavu, ta je vyhlášená. A někdy vyrazím právě do Lysé nad Labem.

Co vy sám konkrétně chováte?
Mám velké slepice australky, zakrslé rousny modré, to jsou také slepice, chovám také české bubláky, indické pávíky a další. Jediné, co nedělám, jsou králíci. Nevím proč, ale já se totiž na králíka jenom ošklivě podívám a on hned chcípne (smích).