Městská policie se snaží tyto prostory kontrolovat a vysvětlit lidem bez střechy nad hlavou, že mají možnost azylu v Nádražní ulici. Provozuje ho společnost Pomoc v nouzi jako nízkoprahové centrum s noclehárnou.

Tam se však musí dodržovat jistá pravidla, a to mnohým bezdomovcům nevoní. Největším problémem je dlouhodobě alkohol. Peníze, které dostanou či vyžebrají, investují hlavně do něj a celý den popíjejí.

Ilustrační foto.
VIDEO: Policisté hledají zloděje, který loupil na bruslích

KRITIKA STRÁŽNÍKŮ

Přestože se od některých lidí snáší na strážníky kritika, že nedostatečně zasahují proti bezdomovcům, realita je podle vedení města jiná.

„Právě řešení problémů souvisejících s lidmi bez domova, jichž v uplynulých dvou letech v Sokolově výrazně přibylo, věnují strážníci značnou část své služby,“ konstatuje mluvčí města Vladimír Meluzín. Velkou oporu v legislativě přitom podle něho policie v současnosti nemá. Strážníci se snaží pravidelně věžové domy na sokolovském sídlišti Michal kontrolovat. Především večer prověřují mezipatra a sklepy. Pod přísnější kontrolou jsou rovněž obytné domy na náměstí Budovatelů. „Pokud v domech bezdomovce objevíme, jsou odtud vykázáni. Hlídka přijede i v případě, že ji zavolají obyvatelé domu. Dá se ale říci, že mnohem častěji musíme bezdomovce vyhánět z nemocnice, kam nás opakovaně volají. Je to v podstatě stejné každou zimu,“ uvedl Petr Procházka, velitel Městské policie v Sokolově. Připomíná, že lidé žijící zejména v panelových domech někdy zapomínají na základní opatrnost.

„Někdo zazvoní a oni hned otevřou, aniž by se vůbec zajímali, kdo to je. Jindy zase nejsou vstupní dveře do domu zavřeny. Doporučujeme, pokud už na bezdomovce někdo v domě narazí, ať se s ním nepouští do konfliktu a raději zavolá městskou policii,“ doporučuje Procházka.

Za dětmi z 1. stupně na ZŠ Sokolov, Rokycanova chodí od začátku školního roku pravidelně každý měsíc nyní už osmiměsíční Agátka s babičkou.
Osmiměsíční Agátka učí děti, jak se mají k sobě chovat

AZYL HLEDAJÍ I V NEMOCNICI

Bezdomovci většinou trestnou činnost nepáchají, ale často po sobě zanechají značný nepořádek. Lidé přidávají zkušenosti i z nemocnice. „Čekal jsem na chirurgii, přišel bezdomovec a sedl si do čekárny. Značně zapáchal a popíjel plechovku piva. Bohužel nikdo neví, zda čekal na ošetření, či se jen ohříval,“ řekl student Lukáš Kočí.(roc)