Lidé jsou tam od půlnoci povinni nosit chirurgické roušky nebo respirátory. "Tyto ochranné prostředky mizí velmi rychle. Za den jich přijde 500 kusů a hned jsou pryč,“ hlásí v kraslické lékárně U Kostela. Jedním z čekajících před lékárnou byl i Jiří Švejcar. „Jdu manželce vyzvednout léky. Roušky doma mám, ale kdyby měli tak si ještě přikoupím. Když nebudou mít, zeptám se jindy,“ říká.

Lidé se je snaží sehnat kde se dá. „Kupovala jsem v Bille sadu respirátorů FFP2. Byly za zvýhodněnou cenu. V lékárně jsem se neptala, ale vidím před ní stále frontu, takže lidé je vzali asi útokem. Od pátku musíme respirátory nosit i v práci, ale zaměstnavatel nám každému zakoupil prozatím deset kusů,“ říká Marie Kajabová z Kraslic.

Stejná situace je i v Sokolově. „Lidi blázní, ale chirurgickou roušku jsem v lékárně ještě sehnala,“ říká Nikola Fedorová ze Sokolova. Její slova potvrzují i v tamní lékárně Dr.Max na sokolovském sídlišti Michal. „Zájem lidí je obrovský. Nějaké roušky ještě máme, respirátory jsou vyprodané. Ještě dnes, ale čekáme zboží,“ potvrzuje jedna z lékárnic.

 

 

Někteří lidé mají zásoby ještě z první vlny. „Tenkrát při první vlně, která vlastně nebyla nic, mi dcery objednaly respirátory i roušky přes internet. Poté jsem nosil chirurgické roušky anebo ušité látkové, kterých mám plno. Nyní tak přijdou na řadu ty respirátory, které mám stále doma,“ říká Karel Janča ze Sokolova.

Některým vyšly vstříc nadace. „Máme doma šestiletou postiženou holčičku a nadace Dobrý anděl nám před pár dny poslala 30 kusů respirátorů FFP2. Moc jim za to děkujeme,“ sděluje Ladislava z Kraslic, která má nemocnou holčičku v péči.