Pro ty, kdo nemají střechu nad hlavou, provozuje Dům pro lidi bez vlastního bydlení v Oloví. „Nejsme poskytovatelé sociálních služeb, je to ubytovna. Lidé si tu za bydlení platí,“ objasnil ředitel Sebján. Jak ale připustil, ne vždycky to tak je. „Snažíme se dát šanci všem. Ale pokud jsou to lidé hodně problémoví, žijou z dávek, tak zhruba třetina většinou nezaplatí,“ poznamenal. „A snažíme se ty lidi motivovat, aby si hledali vlastní bydlení,“ doplnila ho paní Lenka, která v Oloví působí jako vedoucí ubytovny.

Farní charita Sokolov kromě toho spolupracuje s potravinovou bankou a snaží se těm opravdu nejpotřebnějším zajistit potravinovou pomoc. Zajišťuje práci lidem se zdravotním omezením, například v Tříkrálové kavárničce nebo v chystané čajovně. A také provozuje Šatník farní charity přímo na faře. Oblečení, které věnují lidé, se tu vytřídí a potřební si pro něj mohou přijít. „Vydáváme ho dvakrát týdně, v pondělí dopoledne a ve středu odpoledne. Vždy si zapíšeme, co kdo dostal, aby si nechodili pro některé věci opakovaně a třeba je neprodávali,“ podotkl Sebján.

Ve farní charitě pracuje šest stálých zaměstnanců a pak řada dobrovolníků. Charita podporuje třeba i hospic Motýl nebo tři děti v projektu Adopce na dálku. Peníze na provoz získává třeba i díky Tříkrálové sbírce, která byla letos na Sokolovsku rekordní, koledníci vybrali 207 543 korun.

Nádraží v Sokolově
Lidem vadí páchnoucí výtah na nádraží