Pokud koupíte zdevastované panelové domy nad sokolovskou kinokavárnou Alfa, tak je, prosím, nebourejte. Lepší by bylo je přestavět na větší byty, komfortnější bydlení. Ty v Sokolově totiž chybí. Tak by se dal shrnout vzkaz městu od některých občanů. Vedení sokolovské radnice slíbilo, že pokud byty koupí zpět, bude se tímto návrhem zabývat.

„Domy bych neboural, byla by jich škoda, představují určitý urbanistický vývoj. Jejich technický stav určitě nebude nejhorší, domy jsou orientované k jihu, nepozbývají zeleně v okolí, pod okny nejsou rušné silnice. Dokázal bych si představit přeměnu domů na luxusnější bytové bydlení ve větších bytech (100-120 m2), z části řešené jako atraktivně mezonetové, ať nájemní, nebo výsledně vlastněné," obrátil se přímo na starostu Sokolova Jana Picku jeden z občanů.

Podle něj jsou to byty, které Sokolovu velmi chybí, rozvojové plochy chybí, investoři také, přes 75 procent bytů je podle něj malometrážních, těch velkých je jen pár procent.
„Takto revitalizované ucelené území dokáže vytvořit zajímavou nabídku na bydlení určité skupině obyvatel. Třeba dokáže nabídnout místo k bydlení profesně přínosným obyvatelům a zároveň tak vytvoří území s vyšší kvalitou," dodává.

Starosta se nebrání jakémukoliv názoru či nápadu. Nevylučuje však ani odstranění domů. „Děkujeme za inspiraci. Situaci budeme řešit postupnými kroky. Tím prvním a nejdůležitějším je odkup domů zpět do vlastnictví města. Od tohoto nejdůležitějšího kroku se odvíjí další řešení využití lokality, přičemž je zcela zásadní právě cena prodejní. Osobně si umím představit varianty – jak opravu domů a jejich následné využití, tak demolici všech nebo části objektů s následným využitím parcel," řekl Picka.

Zmíněné domy nad kinem Alfa plus některé byty v ulici U Divadla koupil před lety i s nájemníky liberecký podnikatel Alexandr Kendik. Ten nyní, podle starosty Jana Picky, připustil možnost zpětného prodeje Sokolovu. Některé domy jeho firma opravila, některé dál chátrají a dělají městu ostudu. Obě strany mají různé představy o ceně výše zmíněných nemovitostí. Teď tedy takzvaně licitují nad konečnou cenou.