Všechny střední školy v Karlovarském kraji mají mít nové, jednotné logo. Rozhodli o tom krajští politici. Jejich nařízení se však nelíbí mnohým školám, které svou dosavadní značku brání. Kritický postoj zaujímají také samotní žáci.

„Stop originalitě, sláva kraji! Tento názor zřejmě zastávají někteří lidé z krajského úřadu. Mně osobně uniká význam tohoto podivného znaku, jenž absolutně postrádá nápaditost a líbivost. Nahradí-li opravdu nynější loga škol, nikdo již na první pohled nepozná, jedná-li se o tuto, nebo onu střední školu,“ myslí si Tomáš Kovář ze sokolovského gymnázia.

Vedoucí odboru školství Krajského úřadu Karlovarského kraje Martina Klánová k tomu říká: „Použití tohoto loga je určeno pro úřední styk.“ „Smyslem sjednocení log je vytváření jednotné grafické identity kraje a jeho organizací, ze které by mělo být jednoznačně poznat, že danou instituci vlastní či zřizuje kraj,“ upřesňuje tisková mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Například by tedy díky jednotnému logu mělo ve školství dojít k odlišení krajské školy od školy soukromé.
„Původně jsem záměr kraje chápal tak, že se zapracuje naše logo do loga kraje. Výsledek je ovšem úplně jiný, pro mě velmi těžko pochopitelný,“ říká ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické (ISŠTE) v Sokolově Josef Novotný. Ten se nejvíce diví tomu, že vše prošlo přes komisi vzdělávání a lidských zdrojů, která při Krajském úřadě Karlovarského kraje působí.

„Vždyť tam sedí odborníci, jako například Karel Černík, bývalý ředitel ISŠTE Sokolov, který se nejvíce zasloužil o vznik loga naší školy v roce 1990,“ poznamenal Novotný.Kritiku vyvolává také rozhodnutí, že si školy musely za 14 tisíc korun logo koupit. „Podle mě jsou to zbytečně vyhozené peníze. Proč školy platí tisíce za logo, které vlastně vůbec nechtějí?“ diví se Tomáš Pochyba ze Střední průmyslové školy Loket.
„ISŠTE Sokolov má logo od té doby, co se stala hned počátkem 90. let právním subjektem. Myslím si tedy, že každá škola by měla mít svoje vlastní logo, neboť logo školu identifikuje,“ říká Novotný.

Vedení kraje ale upozorňuje, že jednotné logo je určené rovněž pro další instituce. „Nejde jen o školy, ale také o ústavy sociální péče, muzea, mezinárodní letiště Karlovy Vary, správu a údržbu silnic, nemocnice a další,“ objasňuje Pavlíková.

Některé školy už mají nové logo, i přes negativní ohlasy, na svých internetových stránkách. „V současnosti máme na našem webu logo jak naše původní, tak i nové,“ dodává Novotný.
„Je to jeden z dalších šílených nápadů krajského radního Kamila Řezníčka,“ nechal se slyšet opoziční zastupitel Jan Horník.

A budou vůbec školy moci i nadále používat své vlastní logo? „Co se týče původních log, která si některé ze škol vytvořily nebo nechaly vytvořit, v žádném případě je nikdo neruší a školy je kromě jednotné podoby loga dále mohou používat,“ uklidňuje situaci mluvčí.

Mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková: „Náklady na tvorbu vlastního loga ve všech případech hradí daná organizace a skutečně činí zhruba 14 tisíc. Z toho také vychází ona celková suma asi 400 tisíc korun.“

Krajský radní Kamil Řezníček: „Myšlenka společné identifikace kraje a jeho příspěvkových organizací se zrodila krátce po vzniku krajů, tj. v době, kdy jsem ještě nezastával funkci radního, a tudíž nejsem jejím autorem.“

Autor článku: Kristián Šujan