Zachovala klid a přesně nahlásila na tísňové lince hasičům, co se v bytě panelového domu děje. Díky tomu se oheň nerozšířil do kuchyně, nebo dokonce do celého bytu. Takto ukázkově se ve středu zachovala Ludmila Tauschová z Lokte. ´Ve čtvrtek za to žákyni třetí třídy osmiletého gymnázia v Sokolově hasiči ocenili.

Co se tedy stalo? Ludmila na tísňovou linku 150 doslovně oznámila, že z trouby se hodně čoudí a je hodně nažhavená. Stalo se tak krátce po páté hodině odpoledne. „Nezapomněla přitom uvést celé své jméno, přesnou adresu i to, že v bytě je sama. Její oznámení bylo naprosto klidné a věcné, bez zbytečných emocí. S operátorem tísňové linky navíc upřesnila další informace a na jeho radu zašla za dospělým sousedem,“ vylíčil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Mezitím už na místo vyrazily dvě jednotky hasičů, a to dobrovolní hasiči z Lokte a také profesionální ze stanice Sokolov. To už soused, shodou okolností elektrikář, začal zjišťovat, proč vypnutá elektrická trouba stále hřeje a kouří se z ní. Ludmila pak počkala před vchodem na hasiče, pustila je do domu a ukázala, kde mají zasáhnout. „Naštěstí se jednalo jen o technickou závadu na spotřebiči a v troubě žhnula elektroinstalace. Po odpojení trouby a kontrole bytu nemuseli hasiči dál zasahovat,“ poznamenal Kasal.

Hasiči podle jeho slov ocenili příkladné oznámení vznikajícího požáru. „Díky správnému přístupu oznamovatelky se žhnutí nerozšířilo na požár kuchyně, či dokonce celého bytu. Ze zkušeností z příjmu volání na tísňové linky totiž vyplývá, že stres a emoce jsou největším problémem při nahlašování událostí. A udržet chladnou hlavu a spolupracovat s operátorem tísňové linky je velmi důležité.“

Hasiči poděkovali Ludmile včera přímo ve škole před spolužáky a zástupci vedení školy. Ostatním zdůraznili právě to, jak správně hlásit mimořádné události. Jen s přesnými informacemi totiž mohou operátoři tísňových linek situaci správně vyhodnotit a vyslat ty správné záchranáře na pomoc. „Příště bych se zachovala stejně,“ řekla před novináři oceněná studentka Ludmila.