Navštívit hrad Loket, prohlédnout si náměstí, užít si trochu zábavy a především pomoci postiženým lidem. To se rozhodly studentky sokolovského gymnázia, dobrovolnice z občanského sdružení Střípky, které o víkendu vyrazily na výlet spolu s klienty Chráněného bydlení v Sokolově.

„Přes naše dobročinné centrum Střípky získaly studentky grant od nadace Make a connection v hodnotě dvaceti tisíc korun. Ten chtějí použít právě na pořádání výletů, ale též na vzdělávání klientů a pořízení pomůcek k jejich výuce,“ vysvětluje předsedkyně dobročinné organizace Střípky Renata Oulehlová. Podle ní právě studentky stojí za plánováním volného času klientů. „Ano, klienti sami jen tak na výlet vyrazit nemohou. Potřebují někoho, kdo jim pomůže. A právě naše dobrovolnice jsou těmi pravými,“ míní Oulehlová.

Víkendový výlet se podle ohlasů povedl. „Prošli jsme s průvodcem celý hrad, a dokonce i prostory Útrpného práva. Tam se klienti báli a už tam prý nikdy nechtějí, ale i tak jsme se bavili,“ komentuje dobrovolnice Monika Drahotová z Bukovan. Ta také míní, že během výletu si klienti stihli na náměstí nakoupit suvenýry či občerstvení.

„Bezpochyby je nadchla jízda autobusem. Proto bychom chtěli poděkovat řidiči, který byl vlídný a i přes malé prostory v autobuse nás všechny vzal a bez problémů odvezl,“ říká další z dobrovolnic Sulika Dorschnerová mladší ze Sokolova s tím, že s klienty Chráněného bydlení se připravují na další podobné akce. „Příště aquapark, poté divadla a kina. Mám z toho všeho opravdu dobrý pocit, obohacovalo mě to,“ dodává Dorschnerová.
Sdružení Střípky působí v Sokolově již od roku 2003. Je založené na práci dobrovolnic, jež docházejí do zařízení pro staré a nemocné či postižené občany, pomáhají jim a tráví s nimi volný čas.

K. Šujan