Několik týdnů se návštěvníci Lokte ptají, kam zmizely kamerunské kozy z podhradí. Razantně jich totiž ubylo. „Určitě jim někdo něco udělal,“ zlobí se turista z jižních Čech, který údajně ještě minulý rok viděl v podhradí pobíhat více než tucet koz.

S naprosto šokujícím resumé teď ale přišla firma Loketské městské lesy (LML), která o zvířata pečuje. Domnívá se totiž, že kozy v podhradí někdo zabíjí a naschvál hubí jídlem. V současné době zbyly pod hradem podle LML jen tři. „Úbytek je způsoben lidmi, kteří jim škodí tím, že je buď zabíjejí, nebo i přes zákazy krmí. Kozy pak umírají třeba na zdravotní problémy způsobené nevhodnou stravou,“ vysvětluje Petr Pánek z LML.

Loktem již minulý rok hýbal incident ohledně atrakce Kozoo. Strážci zákona tehdy našli jednu z koz s uříznutou hlavou. „Loňský případ mě šokoval. Neumím si ho racionálně vysvětlit a radši na to nemyslím,“ říká loketský starosta Jaroslav Hlavsa.

„Policie opravdu zaznamenala jediný případ oznámeného úhynu kozy, a to asi před rokem. Bylo to na místě vysvětleno uvíznutím kozy na oplocení ohrady, a tedy nebylo zjištěno cizí zavinění při případném týrání nebo něco podobného,“ objasňuje zástupce vedoucího oddělení Policie ČR v Lokti Petr Lehký. Ten zároveň míní, že se strážci zákona alespoň jednou do týdne zabývají oznámením o útěku koz a pohybu mimo vyhrazené místo pastvy. „A to po celém území Lokte, od ulice Zahradní, Rooseveltovy, náměstí až po vodácké tábořiště u Svatošských skal. Jejich odchyt je samozřejmě poté řešen cestou spolupráce s pracovníky městských lesů,“ říká Lehký.

„Po sezoně odvezeme kozičky do nově budovaného zimoviště na farmě v Horách a na jaře je budeme vracet. To je asi jediné možné řešení. V červenci bychom měli stádečko navíc doplnit o přírůstky z děčínské ZOO,“ doplňuje Hlavsa. Kozoo bylo slavnostně otevřeno v roce 2000 exstarostou Janem Hadravou, který kozy na svahy pod hradem Loket osobně vypustil.

Kristián Šujan